Popüler Linux Komutları!

 • Sunucu
 • Veridyen
 • 2 ay önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Popüler Linux Komutları!

İnternet dünyasının en popüler kavramlarından birisi de Linux! Hatta, yazılım ile ilgilenen herkesin Linux hakkında detaylı bilgi sahibi olduğunu ifade edebiliriz. Linux; sahip olduğu çok sayıda avantajı ile geleceğe damga vuracak. Bilhassa açık kaynak kodlu sistem oluşu; Linux’u çekici kılan detayların başında geliyor. Birçok kişi; Linux’un zor ve karmaşık olduğunu düşünüyor. Fakat, tam aksine son derece kullanıcı dostu bir sistem olduğunu ifade etmeliyiz. Siz de Linux hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Linux

Linux Nedir?

Linux işletim sistemi; her ne kadar Windows işletim sistemi kadar popüler olmasa da herkesin farkında olmadan en az bir kere kullandığı sistemdir. Çok kullanıcılı ve fonksiyonlu oluşuyla bilinen UNIX işletim sistemiyle benzer özelliklere sahiptir. Ayrıca, serbest dağıtımıyla da farkını ortaya koyar. Bu işletim sistemi ; kişisel bilgisayarlar ile uyumlu olarak çalışması ve ücretsiz oluşuyla dikkat çeker. Sistem geliştirmek isteyen herkesin müdahale ettiği yapısıyla da öne çıkar.

Bu işletim sistemi; tamamen bağımsız bir sistemdir. Lisansının herhangi bir kısıtlayıcı tarafı bulunmaz. Bunun yanı sıra, yalnızca otuz dakika içerisinde yüklenir. Hızlı kurulumunun yanı sıra tek bir kurulumunun oluşu da farklı bir avantajıdır. Bunun yanı sıra, çok sayıda Linux eklentisi vardır. Bilhassa internet gezgini, ofis yazılımları ve sohbet programı eklentilerinin çok fazla işe yaradığını ifade etmeliyiz.

Bu işletim sistemi ; daha önce de söylediğimiz gibi kullanıcı dostudur. Bir başka deyişle, bir kullanıcının ihtiyacı olan tüm yazılım ve kurulum bilgileri; kendisine Bu işletim sistemi içerisinde yer bulur. Yazılım sektöründe yeni olanlar dahi Linux’u kolay bir şekilde kullanırlar. Grafik ara yüzleri, ikonları ve menüsü; başlangıç seviyesindeki kullanıcıların dahi zorlanmadan kullanabileceği seviyededir. Bunun yanı sıra, Bu işletim sisteminin zannettiğinizden çok daha güvenli olduğunu ifade etmeliyiz. Çünkü, internet üzerinden gelen tüm dosyaları tarayan bir çalışma prensibi mevcuttur. Bir başka deyişle, virüslerin sistemlere veya kişisel bilgisayarlara erişmesine kesinlikle izin vermez.

Popüler Linux Komutları!

Kullanıcıların En Çok Kullandığı Linux Komutları!

Bu işletim sistemi ; çok sayıda komuta sahiptir. Ancak, kullanıcıların gözünün korkmasına sebebiyet verecek bir durum söz konusu değildir. Bu noktada, birtakım temel komutları bildiğiniz takdirde Bu işletim sistemi kullanırken herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Siz de aşağıdaki Bu işletim sistemi komutlarını öğrenmek adına gayret etmelisiniz.

 • cd komutu: Bu işletim sistemi dosya sisteminde gezinme işlevi için gereklidir. Kullanıcının yer aldığı dizine bağlı olarak dizin adının veya tam konumunun varlığına ihtiyaç duyulur. Bu komutu kullanıyorsanız Linux’un küçük veya büyük harfe duyarlı olduğunu bilmelisiniz.
 • pwd komutu: Net ve kesin bir konum bilgisi edinmek isteyen kullanıcıların seçeneğidir. Bir başka deyişle, kullanıcının hangi dizinde olduğunu belirlemek adına tercih edilir.
 • cat komutu: Bu işletim sisteminin en popüler komutları arasında yer alır. Standart çıktı içerisinde bulunan herhangi bir dosyanın içeriğini görmek adına kullanılan bir komuttur.
 • Is komutu: Herhangi bir dizine ait olan içeriği görmek isteyenlerin tercih ettiği komuttur. Kullanıcının bulunduğu dizin içeriğini görüntüleyen komut; istenildiği takdirde farklı bir dizinin içeriğini de görüntüleyebilir.
 • mv komutu: Herhangi bir dosyayı taşımak veya yeniden adlandırmak adına kullanılan bir komuttur. Bilhassa cp komutu ile benzer özellikler taşır.
 • cp komutu: Kullanıcının o anda bulunduğu dizinden istediği dosyaları kopyalamak adına tercih edebileceği bir komuttur.
 • touch komutu: Siz de komut satırı üzerinde boş dosyalar oluşturmak istiyorsanız bu komutu kullanmalısınız.
 • locate komutu: Bu işletim sisteminin en popüler komutlarından birisidir. Windows’ta bulunan search komutu ile benzer özellikler taşır. Adından da tahmin edilebileceği üzere dosya konumu bulmak adına tercih edilir.