SEO Hosting Nedir?

  • Seo
  • Veridyen
  • 4 hafta önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
SEO Hosting Nedir?

SEO sayesinde internet sitelerinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması mümkün hale gelir. Yerel veya uluslararası oluşundan bağımsız olarak her sitenin SEO çalışmasına ihtiyacı vardır. Bunun dışında, bir de SEO hosting hizmeti bulunur. Yazımız sayesinde SEO hosting hizmetinin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Hadi başlayalım!

SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting Hizmeti Ne Anlama Gelir?

Bu hizmet her geçen gün daha da popüler oluyor. Arama motorları için yapılan SEO çalışmalarının sunucu tarafında katkı sağlayacak türden bir hizmettir. Bu hizmeti önemli kılan birtakım etmenler vardır. Her şeyden önce, hızlı sunucu cevap süreleri sağlanır. Bunun yanı sıra, yüksek uptime oranı ve özel IP ve barındırma alanı gibi seçenekler; SEO hosting hizmetini ayrıcalıklı kılar.

SEO hosting hizmetini SEO çalışmaları ile karıştırmamak gerekir. Birbirine bağlı iki hizmet olsa da farklı tarafları bulunur. Bu hizmet; hosting şirketi tarafından verilir. VPS barındırma seçenekleri, yüksek uptime süreli sunucu özellikleri ve internet sitesini bağlı olunan IP sınıfından üst IP sınıfında yer vermek; SEO hosting hizmetinin temel özellikleri arasında yer alır. SEO hosting; bilhassa sunucu uptime süresi ile yakından alakalıdır. Uptime; herhangi bir sunucuya bağlı internet sitesinin yayında kalma süresini ifade eder. Ancak, yayın sırasında meydana gelecek birtakım sorunlar yüzünden uptime skoru düşebilir. Uptime süresi; aylık olarak hesaplanır. Yüzde 99,9 oranındaki uptime süresinin en iyi olarak değerlendirildiğini ifade etmeliyiz.

SEO Hosting Nedir?

Sunucu uptime süresi ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı detaylar mevcut! Her şeyden önce, sunucunun bağlı olduğu IPS’nin internet hizmetini kesintisiz olarak sunması gerekiyor. İnternet hizmetinde meydana gelecek kesintiler yüzünden ziyaretçilerin siteye ulaşamaması söz konusu olur. Bu durum; neredeyse tüm web site sahiplerini olumsuz etkiler. Bilhassa e-ticaret sitelerinin yaşayacağı herhangi bir ulaşılamama problemi; onlara ciddi maddi kayıplar olarak geri döner. Bunun yanı sıra, SEO hosting kısmında sitenin hızını belirleyen faktör ise hosting firmasının bağlı olduğu sunucu özellikleridir.

Sonuç olarak, SEO hosting hizmetinden verim almak adına her şeyden önce hosting paket içeriğinde bulunan CPU ve RAM limitleri yüksek olmalıdır. Ayrıca, depolama ünitelerinde SSD ve SAS gibi donanımların olması şarttır. Bir diğer önemli husus ise sunucunun IPS omurgasına en yakın konumda olmasıdır. Buna ek olarak, yedekli elektrik ve fiber altyapısına sahip olan hosting hizmeti; hız ve süreklilik konusunda herhangi bir sorun yaşatmaz.

SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting ile Sunucu Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Birçok internet sitesi paylaşımlı hosting hizmeti alır. Bir başka deyişle, hosting hizmeti alınan sunucuda birden çok web sitesi bulunur. Bu noktada, paylaşımlı hosting dışındaki diğer seçenek olan sanal özel sunucu hizmeti alındığı takdirde işler değişir. Sanal özel sunucu sayesinde sunucu kaynakları tek bir site için kullanılır. Ayrıca, diğer sitelerden kaynaklanan sorunların başka bir sitenin hızını ve performansını etkilemesi mümkün olmaz. Sanal özel sunucu; maliyetli olsa da en iyi hosting hizmeti seçeneğidir. Bilhassa SEO hosting çalışmalarının boşa gitmemesi noktasında kesinlikle tercih edilmelidir.

SEO Hosting Hangi Avantajlara Sahiptir?

Her şeyden önce, sitenin çok daha hızlı çalışmasını sağlar. Performans ve hız konusunda herhangi bir sorun yaşatmaz. Sitenin trafiğini gözle görülür seviyede arttırır. Maliyeti biraz yüksek bir hizmet olsa da fiyat performans kriteri bakımından en iyisini vaat eder. Reklam faaliyetlerinden daha çok verim alınmasını sağlar. SEO hosting hizmeti almış bir site ilerleyen zamanlarda yüksek fiyatlara satılır.