Sunucunun Konumu Site Hızını Doğrudan Etkiler Mi?

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Sunucunun Konumu Site Hızını Doğrudan Etkiler Mi?

Sunucu; internet sitesinin faaliyetlerini devam ettirmesi noktasında hayati öneme sahiptir. Birçok internet sitesi; işini şansa bırakmamak adına sunucu seçimine önem verir. Ancak, sunucu seçimini etkileyen birden çok faktör vardır. Takdir edersiniz ki, bir internet sitesi hızlı çalışmalıdır. Sayfaları yavaş yüklenen bir site kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Birçok ziyaretçi; herhangi bir işlem yapmadan siteden ayrılır. İnternet sitesinin hızı ile sunucu arasında doğrudan ilişki olup olmadığı merak edilir. Yazımızda bu konuyu en ince ayrıntılarıyla ele alacağız. Hadi başlayalım!

Sunucunun Konumu Site Hızını Doğrudan Etkiler Mi?

Hangi Faktörler İnternet Sitesinin Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlar?

Herhangi bir internet sitesini ziyaret etmek isteyenler ilk olarak adres çubuğuna ilgili sitenin adresini yazmayı tercih ederler. Bu eylemin ardından sitenin içeriğinin depo edildiği sunucuya bir istek gönderilir. Sunucu; bu isteği olumlu bir şekilde karşılayarak sitenin verilerini siteye erişmek isteyen sunuculara aktarır. Bu noktada, bir detayın öne çıktığından bahsetmek gerekir. Verilerin kat etmiş olduğu mesafe; sitenin ziyaretçi veya ziyaretçiler tarafından görüntülenme süresini doğrudan etkiler. Bu yüzden, internet sitesinin içeriğinin depolandığı veri merkezi ile kullanıcılar arasındaki mesafenin minimumda tutulması gerekir. Bir başka deyişle, sitenin yer aldığı veri merkezi; hedef kitlenin olduğu yere yakın olmalıdır. Bu sayede, sitenin çok hızlı bir şekilde yükleneceğini söylemek gerekir.

Sunucunun Konumu Site Hızını Doğrudan Etkiler Mi?

İnternet kullanıcıları; site hızı konusunda bir hayli hassastır. Bu konuyla ilgili olarak yıllardan bu yana yapılan araştırmalarda benzer sonuçlar elde edilmiştir. Birçok internet kullanıcısı; herhangi bir internet sitesinin iki saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini ister. Hatta, üç saniyeden daha uzun sürede yüklenen sitelerden ayrıldıkları bilinir. İnternet sitesinin yüklenme süresi; özellikle e-ticaret siteleri adına bir hayli önemlidir. İki e-ticaret sitesinin yüklenme süreleri arasında bir iki saniyelik fark bile çoğu kullanıcının satın alma davranışını etkileyebilir. Sonuç olarak, online satış sitesinin en geç üç saniye içerisinde yüklenmesi şarttır. Hatta, 0,9 ila 1,4 saniye arasında yüklenen sitelerin ziyaretçilerin favorisi olduğunu ifade etmek gerekir.

Sunucu Seçiminde Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

Sunucu seçimi önemli bir süreçtir. Sunucu hizmetinin fiyatı ve niteliği dikkate alınması gereken hususlar arasında bulunur. Buna ek olarak, sunucunun sitenin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlaması da şarttır. Üç saniyeden daha uzun sürede yüklenen sitelerin kimse tarafından tercih edilmediğini bir kez daha hatırlatmak gerekir. Google; site hızı konusunda oldukça hassastır. Herkesin bildiği üzere internet sitesinin Google arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alması istenir. Hatta, bu işlemi gerçekleştirmek adına SEO çalışmaları yapılır. SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde sonuçlanması noktasında site hızının da belirleyici etkisi bulunur.

Sunucunun Konumu Site Hızını Doğrudan Etkiler Mi?

Google; açılma hızı iki saniyeden daha fazla olan siteleri arama sonuçlarında geriye atar. Bir başka deyişle, Google için hız oldukça önemli bir sıralama algoritmasıdır. Hatta, yavaş bir şekilde yüklenen siteler için etiketleme sistemine geçilmesi söz konusudur.

Site hızı; internet sitelerinin başarısı adına hayati öneme sahiptir. İnsanların hem günlük hem de iş hayatlarında internete giderek daha bağımlı olduğu biliniyor. Bu yüzden, dijital dünyada başarılı olmak önem kazanıyor. Sonuç olarak, sunucu seçimi de site hızı düşünülerek yapılmak zorunda! Ancak, yabancı hosting firmaları tercih edildiğinde site hızı bu durumdan olumsuz etkilenir. Bir başka deyişle, coğrafi uzaklık; sitenin performansına yansır. Bu noktada, ziyaretçilere yakın bir yerde hizmet veren veri merkezine sahip bir sunucu seçimi şart olur. Bu sayede, internet sitesi; zannedilenden çok daha hızlı bir şekilde çalışır.