Türkçe Domain Tercih Edilmeli Midir?

  • Domain
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Türkçe Domain Tercih Edilmeli Midir?

İnternet dünyasının en özel yıllarından birisi de 2006! Çünkü, 2006 yılında Türkçe karakter barındıran ülke kodu üst düzey alan adları kullanıma sunulmuştu. Bu durum internet kullanıcıları için ciddi bir avantaj! Bu sayede, isteyen herkes Türkçe karakter içeren domain sahibi olma şansına erişti.

Takdir edersiniz ki, domain seçiminde birtakım sıkıntılar olabiliyor. Bunlardan birisi de alınmak istenilen domainin içerisinde ç,ğ,ı,ö,ş harflerinin yer alması! Bu harflerin yer aldığı bir domaini almak imkansızdı. Ancak, Türkçe karakter içeren domainlere izin verilmesi sayesinde bu sorun çözüldü. Türkçe domain; kağıt üzerinde avantajlı gibi dursa da performans konusunda en iyisini vaat edip etmediği merak ediliyor. Bu yazı sayesinde Türkçe domain hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Türkçe Domain Tercih Edilmeli Midir?

Türkçe Domain Kullanmanın Dezavantajları Var Mıdır?

100 binden fazla uluslararası karakter vardır. Bu karakterlerin hepsini birden destekleyecek türden bir klavye üretmek ihtimaller dahilinde bile değildir. Sanal klavyeler ve dil paketleri sayesinde bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat, yine de herkesin istediği karakterleri destekleyecek türden bir çözüm bulmak mümkün değildir. Türkiye’deki insanların kullandığı klavyelerde Türkçe karakter yer alıyor. Ancak, yurtdışından birisi söz konusu internet sitesine girmek istediği takdirde durumlar değişiyor. Türkçe karakter sorunu yaşanıyor. Bu durum; sitenin trafiğinin azalmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra, Türkiye’de yaşayan insanların da Türkçe karakter kullanmamaya alışkın olduğu düşünüldüğünde Türkçe domain ciddi anlamda sıkıntı yaratabilir.

Türkçe domain; sitenin ziyaretçi sayısının düşmesine sebep olduğu gibi SEO çalışmalarını da olumsuz etkiler. Çünkü, bu domainler global değildir. ASCII kodlarla farklı bir maskeleme dolayısıyla SEO konusunda dezavantaj yaratırlar. Türkçe domainler ile ilgili yapılmış çok sayıda araştırma bulunuyor. Sonuçlar aynı! SEO çalışması yaparak sitesini Google arama sonuçlarında öne çıkarmak isteyen Türkçe domain kullanıcıları; bu amaçlarına erişemiyorlar.

Türkçe domain kullanmanın sosyal medyada da birtakım dezavantajları mevcut! Birçok internet sitesi sahibi; sosyal medyada link paylaşarak sitesinin veya sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmayı hedefler. Ancak, Türkçe alan adları için olumsuzluklar mevcuttur. Sosyal medya botları; alan adını doğrudan algılayamaz. IDN maskesinin altında bulunan gerçek domain ile karşılaşır. Bir başka deyişle, yapılan link paylaşımında Türkçe domain yerine semboller görülür. Ortaya karmakarışık bir link çıkar. Sosyal medya botları; bunun bir kimlik avı hırsızlığı olduğunu düşünür. Sonuç olarak, yapılan sosyal medya çalışması olumsuzlukla sonuçlanır.

Türkçe Domain Tercih Edilmeli Midir?

Türkçe Karakter İçeren Domainler Satın Alınmalı Mıdır?

Türkçe karakter barındıran bir alan adının satın alınıp alınmayacağı konusu hakkında ciddi tartışmalar mevcut! Bu noktada, birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Her şeyden önce, Türkçe karakter içeren bir işletme alan adına sahip olanların kendi işletmeleriyle ilgili alan adını bir an önce satın alması tavsiye ediliyor. Çünkü, söz konusu alan adı; günün birinde başkası tarafından satın alınabilir. Bu durum yüzünden ortaya sahte web siteleri çıkabilir. Ayrıca, işletme sahibi; alan adını başkasından satın almak adına ona ciddi paralar ödemek zorunda kalabilir.

Türkçe Domain Tercih Edilmeli Midir?

Türkçe karakter içeren alan adları hakkında olumsuz düşünmemek gerekir. Çünkü, bazı işletmelerin bu tür alan adlarını satın almaları şart! Aksi takdirde, oluşturulan sahte web siteleri yüzünden birçok ziyaretçi kandırıldığını düşünecektir. Bilhassa kişisel bilgiler isteyerek kimlik avı hırsızlığında bulunmayı düşünenler önemli bir tehlike yaratacaklardır. Bu durum; markanın veya işletmenin imajını olumsuz etkiler. Sonuç olarak, alan adını aktif olarak kullanmayan işletmeler dahi Türkçe karakter içeren alan adlarını satın almalıdır.