Uzaktan Çalışma Performansını Arttırmak Adına Neler Yapılabilir?

Uzaktan Çalışma Performansını Arttırmak Adına Neler Yapılabilir?

Covid-19 sayesinde hayatımıza giren kavramlardan birisi de uzaktan çalışma! Ancak, uzaktan çalışma; iş dünyası için yeni bir kavram değil! 1970’li yıllardan bu yana uygulanan bir yöntem olduğunu ifade edebiliriz. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle beraber uzaktan çalışma konusunda da önemli adımlar atıldı.

Uzaktan çalışma; yalnızca teknoloji ile donatılan ofislerde değil birçok sektörde kendisine yer buluyor. Hatta, hizmet sektöründe dahi en azından haftanın bir günü uzaktan çalışan insanlara rastlanıyor. İş yapma şeklini tamamen değiştiren uzaktan çalışmayı verimli hale getirmek adına yapılması gerekenler mevcut!

Uzaktan Çalışma Performansını Arttırmak Adına Neler Yapılabilir?

 

Uzaktan Çalışanları Başarıya Taşıyacak Türden Tavsiyeler!

  • Her şeyden önce, düzenli çalışma saatleri belirlemek gerekiyor. Bir başka deyişle, tutarlı bir program oluşturulmalıdır. İşe başlama saati konusunda birtakım esneklikler yapılabilir. Ancak, düzensiz çalışma saatleri söz konusu olduğunda hem yapılan işler yetiştirilemez hem de verimsiz çalışma performansı ile baş başa kalınır. Uzaktan çalışmayı tercih edenlerin en verimli oldukları saatleri belirlemeleri şarttır. Herkes 8-5 veya 9-6 çalışmak zorunda değildir. Bu noktada, kişinin en üretken olduğu zaman diliminde çalışmayı tercih etmesi önemli bir husustur. Bunun yanı sıra, işverenin istekleri de dikkate alınmalıdır. Uzaktan çalışan kişilerin katılacağı bir konferans görüşmesi organize edilebilir. Bu noktada, uzaktan çalışan kişi; tüm ihtimalleri dikkate alarak bir günlük çalışma programı hazırlamalıdır.
  • Uzaktan çalışan kişilerin kendilerine de zaman ayırması gerekiyor. Çalışma saatleri uzatılmamalıdır. Örneğin, 10.00-17.00 arası çalışılacağına dair bir program yapıldıysa bu programa uyulmalıdır. Çalışma saatleri uzatıldığı veya değiştirildiği takdirde kişinin yapmış olduğu işten verim alması imkansız haline gelir.

Uzaktan Çalışma Performansını Arttırmak Adına Neler Yapılabilir?

  • İş gününün planlanması; önem taşıyan bir diğer husus! Bu noktada, iyi bir planlama yapılmalıdır. Her şeyden önce, acil ve önemli görevler yerine getirilmelidir. Bunun yanı sıra, en zor iş; günün en enerjik olunan zamanında yapılmalıdır. Uzaktan çalışan kişinin kendisini ödüllendirmesi de gerekli! Ayrıca, çalışmaktan sıkıldığı takdirde mola vermeyi de bilmeli!
  • Uzaktan çalışma sürecini en iyi şekilde planlamak şart! Bu noktada, günü parçalara ayırmak gerekiyor. Mola verilen zaman dilimlerinde masadan kalkılmalıdır. Temiz hava almak, bir şeyler atıştırmak ve başka insanlarla iletişim kurmak; uzaktan çalışma sürecini verimli hale getirir.
  • Bazı insanlar motive olmakta zorlanabilirler. Bu noktada, iş yerine uygun kıyafetler giyilerek ortama ciddi bir hava katılabilir. Giyilen kıyafetler sayesinde beyne çalışma zamanı olduğu mesajı gönderilir. Bunun yanı sıra, evde ofis ortamı oluşturmak da fena bir fikir değildir.
  • Uzaktan çalışmanın daha verimli olması adına rahat ve yalnız bir çalışma ortamı yaratılmalıdır. Bilhassa evdeki diğer insanların rahatsızlık vermesinin önüne geçilmelidir.
  • Sosyalleşme süreci de unutulmamalı! Uzaktan çalışma; insanlarla olan iletişimin kaybedilmesi anlamına gelmez. Bu noktada, çalışma arkadaşlarıyla düzenli olarak görüşülmelidir.

Uzaktan Çalışma Performansını Arttırmak Adına Neler Yapılabilir?

Uzaktan Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Uzaktan çalışma; hem işverenler hem de çalışanlar açısından son derece faydalıdır. İşverenler; maliyet avantajı ile karşılaşırlar. Fiziksel ofiste olduğu gibi yer ve kaynak gereksinimi yoktur. Ayrıca, işe alım uzmanlarının işini kolaylaştıran bir yöntemdir. Mesafe problemi olmadığı için çok daha geniş bir aday havuzu içerisinden seçim yapılır. Çalışanlar arasında iş bölümü yapılması kolaylaşır. Müşterilere 7/24 destek verilir.

Uzaktan çalışanlar için de çok sayıda avantaj barındıran bir süreçtir. Her şeyden önce, trafikte saatlerini geçirmek zorunda kalmazlar. Üretkenlikleri artar. İşlerine daha çok katılım sağlarlar. Esnek çalışma programı sayesinde kendilerine vakit ayırma konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar. Ayrıca, ofisteki dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulmuş olurlar.