VPN Nedir, Ne İşe Yarar

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 6 Dakikalık Okuma Süresi
VPN Nedir, Ne İşe Yarar

VPN, (Virtual Private Network) özel sanal ağlar anlamına gelmekte olup bir bilgisayardan bir başka bilgisayara şifreli iletişim sağlayarak güvenli bir tünel kurulmasını sağlar. Bu tünelin içinden veriler şifreli olarak geçtiği için sızmaya çalışan kişiler sadece şifrelenmiş veriyi görmektedirler. Bu şekilde iki bilgisayar arasındaki iletişim güvenli hale getirilmiş olur. Bu şifreleme ne kadar güçlü olursa aktarılan veriler o kadar güvende olur. Eğer tüm veri akışınızı bu tünel içerisinden iletirseniz, veri gizliliğiniz tam koruma altına alınmış olur.

VPN Nedir?

VPN terimi Türkçe’ye ‘Sanal Özel Ağ’ şeklinde çevrilebilir. Bunun en temel anlamı, internette kendi IP adresinizi gizleyerek başka bir IP adresi üzerinden işlem yapabilmenizdir. Bu şekilde, bağlantınız güvenli hale gelir ve yaptığınız işlemleri yapan bilgisayar siz olarak değil, bağlandığınız bilgisayar olarak görülür.

Bilgisayarlar arasındaki iletişimin şifreli olması ve yaptığınız işlemlerde nereye gittiğinizin çözümlenememesi sebebiyle Virtual Private Network , genelde yasaklı, girişi kısıtlanmış veya bir ülkeden girişi engellenmiş sitelere ulaşmada da kullanılmaktadır. VPN tünelinde, alınan ve gönderilen tüm veriler şifrelendiği için de bağlanan kişinin kimliğini gizlemesinden de bahsetmek gerekir.

VPN Nedir, Ne İşe Yarar

VPN Türleri Nelerdir?

VPN’ler yapılarına göre donanım tabanlı ve yazılım bazlı çözümler olarak ikiye ayrılır. Virtual Private Network çözümleri, mobil cihazınıza veya bilgisayarınıza özelleşmiş ağ sürücüsü olarak kurulur. Genel olarak ise, işletim sistemleri üzerinde farklı Virtual Private Network protokolleri de halihazırda yer almış olarak sunulmaktadır. Burada kullanıcının yapması gereken Virtual Private Network sağlayıcısıyla iletişim kurmak için ayarları girmek ve bağlanmaktır.

VPN Kullanım Alanları Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi Virtual Private Network , özellikle bağlantılyı yapan kişinin kimliğini gizlemek için kullandığı bir maske olarak düşünülebilir. Yasaklı, girişi resmi kurumlar tarafından yasaklanmış veya bir ülkeden bağlantı yapılması kısıtlanan internet sitelerine girişte, IP adresi bilgilerini gizlemek isteyen kullanıcılar Virtual Private Network protokolü aracılığıyla bu internet sitelerine bağlanmaktadırlar. Halbuki Virtual Private Network , ilk ortaya çıktığında kurum içi iletişimi güvenli hale getirmek için kullanılıyordu. Örneğin diğer kurumlarla iletişim kurmak isteyen kurumlar, veya diğer şubeleriyle iletişime geçmek isteyen şirketler, Virtual Private Network protokolünü kullanarak verilerini şifreleyerek gönderiyor bu şekilde kurum veya şirketin verileri gizli kalmış oluyordu.

VPN Kullanımındaki Riskler

Virtual Private Network protokolü her ne kadar şifrelenmiş güvenli bir bağlantı vaat etsede, kullanım açısından bazı riskleri de barındırıyor. Özellikle de ücretsiz Virtual Private Network uygulamaları veya servisleri aracılığıyla yapılan bağlantılarda. Bir başka bilgisayara bağlandığınızda, iletişim diğer sunucuya kadar şifrelenmiş olduğu için, o bilgisayarda yaptığınız aktiviteler şifrelenmez. Yani her ne kadar diğer bilgisayara bağlantınız şifrelenmiş olsa da o bilgisayarda yapmış olduğunuz her türlü aktivite (arama, oyun oynama, internet sitelerinde gezinme gibi) sunucuya erişimi olan kişiler tarafından kayıt altına alınabilir.

VPN

Ücretsiz ve güvenilirliği doğrulanmamış Virtual Private Network servislerinde kullanıcıların diğer bilgisayarda yaptıkları aktiviteler kayıt altına alınıp satılmakta ve böylece kullanıcının kişisel verileri ticari araç konumuna getirilmektedir. Bu nedenle Virtual Private Network hizmeti ücretsiz olsa dahi mutlaka güvenilirliği doğrulanmış bir firmadan veya uygulamadan alınmalıdır. Öte yandan, ücretsiz ya da limitli hizmetlerin dezavantajlarından biri de bant genişliğinizi sınırlamasıdır. 50 Mbit hızında bir internet Virtual Private Network aktifleştirildikten sonra 3-5 Mbit hızlara kadar düşebilmektedir. Bu da ping süresini uzatır ve DNS cevaplarının geç alınmasına yol açar. Farklı bir ülke veya bölgedeki bu bilgisayara düşük bant genişliği ile bağlanmak da aldığınız hizmetin kalitesini düşürür.

Özellikle kurum içi veya şubeler arasında iletişim kurmak için VPN kullanan kurumlar ve şirketler ya da kişisel kullanım için tercih edenler, VPN hizmetlerinde firmanın güvenilirliğinden emin olmalıdır. Bu, verilerin gizliliği ve güvenliği için hayati bir öneme sahiptir.