Web Hosting ile Bulut Sunucu Arasında Ne Tür Farklar Bulunuyor?

  • Hosting
  • Veridyen
  • 2 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Web Hosting ile Bulut Sunucu Arasında Ne Tür Farklar Bulunuyor?

Teknoloji dünyasının gereklerine uygun olarak hareket etmek istiyorsanız hem web hosting hem de bulut sunucu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hosting firmalarının ve paketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Hem bireysel hem de kurumsal kullanım adına son derece uygun seçenekler sizleri bekliyor. Bunun yanı sıra, 2020’li yıllara damga vurması beklenen bulut sunucunun avantajlarının ne olduğu merak ediliyor. Siz de yazımız sayesinde web hosting ile bulut sunucu arasındaki temel farkları öğrenebilirsiniz. O halde başlayalım!

Web Hosting Ne Anlama Gelir?

Bir diğer adının web barındırma olduğunu ifade etmeliyiz. Hosting; herhangi bir internet sitesinin daima ulaşılabilir olmasını sağlar. İnternet sitesinin varlığını devam ettirmesi açısından önem taşıyan disk alanı, veritabanları, haftalık ve aylık trafik takibi, FTP hesapları gibi etmenlerin korunmasını bizzat hosting sağlar. Hem bireysel hem de kurumsal açıdan en önemli hosting türünün paylaşımlı hosting olduğu biliniyor.

Paylaşımlı hosting; birden fazla kullanıcının aynı anda belirli sunuculardan faydalanmasıdır. Yüksek kapasiteli barındırma imkanı mevcuttur. Bu imkan; birden çok kullanıcı arasında paylaştırılır.

Web Hosting

Bulut Sunucu Ne Anlama Gelir?

Son yılların öne çıkan kavramlarından birisi de bulut sunucu! Bulut sunucunun her şeyden önce paylaşımlı olmadığını ifade etmeliyiz. Tamamen sanallaştırılmış sunucu hizmetleri olarak da tanımlanabilir. Müşteri kaynaklarının sanal bir havuz içerisinde kendisine yer bulması, birden fazla sunucuya izin verilmesi ve sürekli olarak güncellemeler yapılması; bulut sunucunun özellikleri arasında yer alıyor.

Bulut sunucu; paylaşımlı hosting ile kıyaslandığında çok daha iyi imkanlar vaat ediyor. Ancak, her ikisinin farklı kişilere ve ihtiyaçlara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Bilhassa kapasite, donanım, performans ve maliyet gibi konularda birisine diğerinden iyi demek mümkün değil!

Web Hosting ile Bulut Sunucu Arasında Ne Tür Farklar Bulunuyor?

Web Hosting mi Yoksa Bulut Sunucu mu?

Projeniz için hangisini tercih edeceğiniz noktasında şüpheniz varsa her şeyden önce hem web hosting’in hem de bulut sunucunun avantaj ve dezavantajlarını bilmelisiniz. Bulut sunucunun kaynakları tek bir kişiye özel olarak sunması söz konusu! Paylaşımlı hosting ise adından da anlaşılacağı üzere kaynakların birden fazla kişi tarafından paylaştırılmasıdır. Bu noktada, bulut sunucunun daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün! Ancak, hosting de kendi içerisinde birtakım avantajlara sahip!

  • Hosting; paylaşımlı bir hizmettir. Disk alanı, depolama kapasitesi, bant genişliği gibi imkanların paylaşılmasının bir neticesi olarak hosting hizmet kalitesinin düşük olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca, bu durum; performans anlamında da sıkıntı yaratabilir.
  • Bulut sunucu; yüksek performansıyla bir adım önde! Kaynakların paylaşılmaması büyük bir avantaj! Bilhassa birden fazla internet sitesi yönetenlerin tercihi her zaman bulut sunucu olmalıdır. Bir başka deyişle, bulut sunucu kullandığınız takdirde sunucunun çökmesi veya yeniden yüklenmesi gibi can sıkıcı detaylar ile karşılaşmazsınız.
  • Hosting ile ilgili olarak farkında olmanız gereken bir detay var! Belki de işin maliyet kısmı yüzünden hosting hizmetini tercih etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu hizmetin birden fazla kullanıcı ile paylaştırılması; maddiyat açısından avantaj yaratıyor. Bir başka deyişle, bulut sunucuya kıyasla cebinizden daha az para çıkacaktır. Hali hazırda birçok internet sitesinin hosting hizmetini tercih etmesi biraz da bununla alakalı!
  • Hosting; maliyet konusunda avantajlı olsa da güvenlik konusunda tam tersi! Bir başka deyişle, bulut sunucunun güvenlik özelliklerinin daha gelişmiş olduğunu ifade etmeliyiz. Bilhassa paylaşımlı hosting kullandığınız takdirde kötü amaçlı yazılım ve çapraz kodlama gibi risklere karşı savunmasız hale gelirsiniz. Ancak, bulut sunucu; şifreleme özellikleri bakımından en iyisini vaat ediyor. Veri ve ağ koruması konusunda bulut sunucu daha iyidir.