WooCommerce Nedir?

  • Wordpress
  • Veridyen
  • 3 hafta önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
WooCommerce Nedir?

Teknolojinin hız kesmeden yükselişi ile birlikte ticaret geleneksel usullerden sıyrılarak dijital platformlar üzerinden yapılmaya başlandı. İşte WooCommerce de bu gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmış bir WordPress eklentisidir.

WooCommerce Nedir?

WooCommerce Nedir?

WordPress dünyanın en popüler ve en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Önceleri genelde blog ve içerik odaklı internet siteleri oluşturmak için tercih edilirken e-ticaretin genel ticaret içindeki payının ciddi artış yaşamasıyla beraber, WordPress e-ticaret sitelerini de tam anlamıyla destekleyebilmek için bazı dönüşümler yaşadı. WooCommerce işte bu dönüşümün ürünüdür. WordPress tarafından geliştirilen ve e-ticaret siteleri kurmak için gerekli altyapıyı size sağlayan eklenti WooCommerce’dir. Abonelik, rezervasyon ve randevu gibi özellikleri de destekleyen WooCommerce, bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken bütün donanımları sağlıyor.

İlk olarak 2011 yılının Eylül ayında tanıtımı yapılan WooCommerce eklentisi, 2015 yılında WordPress’in de sahibi olan Automattic tarafından satın alındı ve sürekli yapılan güncellemeler ve iyileştirmeler sayesinde günümüzdeki halini aldı. 40 milyondan fazla kullanıcısı olan WooCommerce eklentisi, WordPress bünyesindeki en popüler eklentilerden birisidir.

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WordPress altyapısı ile e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin atacağı ilk adım WooCommerce eklentisini sitelerinde aktifleştirmeleridir. Bunun için WordPress panelinden Eklentiler seçeneğine tıklayarak açılan sayfada Yeni Ekle butonuna basılmalıdır. Ardından açılan sayfada arama çubuğuna eklentinin ismini yazarak aratabilirsiniz ve yanında çıkan mavi buton yardımıyla kurulumunu yapabilirsiniz.

İçerisinde ürün yönetiminden stok ve fiyat bilgisine kadar birçok detayı barındıran WooCommerce kargo bilgileri girmenizi farklı şehirlere farklı ücretler belirlemenizi de sağlar. Bu eklentinin en önemli özelliği WordPress altyapısı kullanarak çalıştırabiliyor oluşunuzdur. Piyasada var olan birçok e-ticaret sitesi yazılımı, hem çok yeni hem de güvensiz durmaktadır. Buna ek olarak bu yazılımlar ile e-ticaret sitesi kurmanın maliyeti çok fazladır. Fakat WordPress altyapısını kullanan bir siteye WooCommerce eklentisini kurarak e-ticaret sitesi oluşturmak neredeyse ücretsiz denecek kadar ucuzdur. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler sadece bir adet alan adı ve bir adet hostingdir.

WooCommerce Nedir?

WooCommerce Kullanmanın Avantajları

  • WooCommerce eklentisi WordPress üzerinde çalıştığı için WordPress’in binlerce tema ve eklenti barındıran kütüphanesinden de mahrum kalmamış olursunuz.
  • Bazı ödeme altyapılarının WordPress eklentisini internet sitenize entegre ederek kolayca ödeme almaya başlayabilirsiniz.
  • WooCommerce size satış ve diğer grafikler konusunda detaylı analizler sunar ve sizlerde bu metrikleri analiz ederek sonuç çıkarma şansı yakalarsınız.
  • WooCommerce, eklentiyi kullanan kişilerden oluşan kalabalık bir topluluğa sahiptir ve herhangi bir sorun yaşamanız durumunda topluluğa sorununuzu anlatarak yanıt alma şansınız vardır. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan bu eklenti, bu topluluk tarafından desteklenir ve geliştirilmesine katkıda bulunulur.

 

WooCommerce ile birlikte kullanabileceğiniz çok şık temalar bulunmaktadır. Bu temalardan bazıları şunlardır:

Flatsome

En çok tercih edilen WooCommerce temalarından birisi olan Flatsome, performans anlamında çok gelişmiş bir temadır. Tema için yapılan hız testlerinde çok yüksek skorlar alınmıştır ve bu da SEO açısından önemli bir kriterdir.

WooCommerce Nedir?

Porto

Kurumsal sitelerden kişisel bloglara kadar pek çok internet sitesinin tercihi olan Porto teması, hem hız konusundaki perfomansı hem de SEO konusundaki başarısı ile kendisini kanıtlamış bir WordPress temasıdır. Kullanıcılardan da 5 üzerinden 4.90 alan Porto, hem müşteriyi hem de temayı kullanan internet sitesi  sahibini memnun etmeyi başarmaktadır.

Flash

Çok işlevsel bir WooCommerce teması olan Flash, 12’den fazla widgetı desteklemekte ve kolayca kurulumu yapılabilmektedir. Demo yükleyici ile temanın demolarından beğendiğiniz bir tanesini tek bir tıkla siteniz yükleyebilirsiniz.