WordPress İnternet Sitenizin Güvenliği Adına Neler Yapabilirsiniz?

  • Wordpress
  • Veridyen
  • 9 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
WordPress İnternet Sitenizin Güvenliği Adına Neler Yapabilirsiniz?

WordPress; kullanım kolaylığı ve ücretsiz oluşu sayesinde tercih sebebi oluyor. İnternette bulunan sitelerin çoğunun WordPress kullandığı biliniyor. Hatta, 28 milyondan fazla sitenin WordPress altyapısının olduğunu söylemek gerekir. Böyle bir platformda olmak ciddi bir ayrıcalık! Ancak, işin güvenlik kısmına önem vermeniz şart! Takdir edersiniz ki, internette çok sayıda kötü niyetli kişi bulunuyor. Bu yüzden, WordPress sitenizin güvenliğini sağlamalısınız. Peki, bunun için neler yapabilirsiniz?

WordPress İnternet Sitenizin Güvenliği Adına Neler Yapabilirsiniz?

WordPress Sitenizi Güvende Tutmak Mümkün Mü?

Doğru adımları attığınız takdirde siz de WordPress sitenizi internet dünyasındaki tehlikelerden korumayı başarabilirsiniz.

  • Her şeyden önce, iyi bir hosting sağlayıcısı ile çalışmalısınız. Güvenlik detaylarına önem veren bir hosting sağlayıcı olmalı! Yerleşik güvenlik özellikleri ve araçları vaat etmesi şart! Web sitenizi koruyabileceğiniz çok sayıda eklenti, araç ve yazılım bulunuyor. Alanının en iyisi olarak takdir toplayan bir barındırma çözümünden hizmet almayı tercih ettiğiniz takdirde güvenlik sürecini kendi adınıza olumlu hale getirebilirsiniz.
  • SSL sertifikası; internet siteleri adına hayati öneme sahip! Çünkü, bu sertifika bulunmadığı takdirde kötü niyetli üçüncü kişiler; sitenizin göndermiş ve almış olduğu verilere müdahale etme şansını yakalayabilirler. Örneğin, oturum açma kimlik bilgileri ve ödeme ayrıntıları; bahsettiğimiz veriler arasında bulunur. Kötü niyetli birisi; söz konusu bilgilere ulaşmayı başardığı takdirde sitenize zarar verebilir. Bu durum; kullanıcı deneyimini de olumsuz etkileyecektir.
  • CDN olarak bilinen içerik dağıtım ağını mutlaka duymuşsunuzdur. İnternet dünyasının en tehlikeli saldırılarından birisi brute force saldırısı olarak biliniyor. Kötü niyetli bir saldırgan; bu saldırı ile beraber internet sitenize girmeyi başardığı takdirde tüm verilerinizi çalma şansına erişebilir. Hatta, WordPress sitenizi ortadan kaldırma durumu dahi bulunuyor. Bu tür saldırılardan korunmak adına çeşitli şifreleme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ancak, bu taktik işe yaramayabilir. Bu noktada, tek yapmanız gereken içerik dağıtım ağını kullanmak! Bu eklenti; bilhassa internet sitelerinizin performansını arttırmak adına kullanılabilir. Buna ek olarak, internet sitenizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek adına işleve sahip olduğu da biliniyor.
WordPress İnternet Sitenizin Güvenliği Adına Neler Yapabilirsiniz?

WordPress Güvenliği Adına Yapılması Gereken Eylemler!

WordPress güvenliğini sağlamak kolay değil! Bu noktada, doğru adımlar atmanız şart!

  • WordPress; internet sitesi oluşturmak isteyenlere çok şey vaat ediyor. Bir başka deyişle, zengin ve güzel içeriklere sahip internet sitesi oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sayısız tema ve eklentiden faydalanabilirsiniz. Fakat, işin bir de güvenlik kısmı bulunuyor. Çünkü, bilhassa üçüncü taraf eklentileri yüzünden web siteniz saldırılara karşı savunmasız hale gelebilir. Hatta, bu konuyla ilgili yapılmış bir araştırma da mevcut! 2019 yılında ortaya çıkan WordPress güvenlik açıklarının yüzde 97,2’si bahsettiğimiz eklentiler ile yakından alakalıydı. Bu noktada, hangi kaynaktan eklenti yüklediğinize dikkat etmelisiniz. Referansları sağlam ve saygın kaynaklardan yüklediğiniz eklentiler sayesinde bahsettiğimiz güvenlik sorunlarının hiçbirisini yaşamazsınız. Hatta, resmi WordPress eklenti deposunu kullanmanız en doğru tercih olacaktır.
  • Temaların ve eklentilerin olmadığı bir internet sitesi düşünülemez. Ancak, yaşayacağınız güvenlik risklerinden haberdar olmalısınız. Çünkü, severek kullandığınız eklentiler yüzünden sitenizde güvenlik açıkları meydana gelebilir. Bu noktada, karmaşık güvenlik açıklarının düzeltilmesi noktasında sorun yaşayabilirsiniz. Yapmanız gereken şey belli! Kötü niyetli istekleri internet sitenize ulaşmadan önce filtreleme işlevine sahip olan Web Uygulaması Güvenlik Duvarı’nı kullanmalısınız. Bu güvenlik duvarı; sitenizi aynı zamanda Siteler Arası Komut Dosyası saldırılarına karşı da korur.

Son olarak, iki faktörlü kimlik doğrulamayı da etkinleştirdiğiniz takdirde sitenizin güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacağınızı ifade etmeliyiz.