WordPress (WP) Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Wordpress
  • Veridyen
  • 2 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Wordpress (WP) Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress (WP) , altyapısını kullanan 40 milyona yakın internet sitesine ev sahipliği yapıyor ve bu oran tüm internet sitelerinin %40’ına tekabül ediyor. Esnek ve kolay kullanımından dolayı çok tercih edilen WP, çok fazla teknik bilgi sahibi olmayan internet sitesi sahiplerinin kolayca içerik üretebilmesine  imkan tanıyor. Kendi içerisinde çok fazla özellik barındıran bu içerik yönetim sistemini kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar da bulunuyor.

Tema ve Tarayıcı Uyumu

İnternet sitenizin temasını sitenin yüzü olarak düşünebilirsiniz. Kullandığınız tema, hızlı, sade ve şık olmalı. Bunun yanında temanızın mobil uyumlu yani responsive olması da kullanıcı deneyimini yükseltecek faktörlerden birisi. İnternette yapılan aramaların ciddi bir boyutunun mobil cihazlar üzerinden yapıldığı düşünüldüğünde temanın tarayıcı uyumlu olmasının önemi çok daha net ortaya çıkmaktadır.

Wordpress (WP) Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güvenlik

Her sistem içerisinde açık barındırır ve hiçbir sistem hacklenemez değildir. Tabii ki, bir insan çalışmasının ürünü olan WordPress’in de zaman zaman kendi içerisinde bazı güvenlik açıkları olduğunu görebiliyoruz. Sitenizin güvenliğini en üst düzeye çıkarmak ve siber saldırılardan sitenizi korumak için, admin giriş bilgilerinizi zor şifrelerden oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak, herkesin admin paneline doğrudan ulaşmasını engellemek için wp-admin girişinizi başka bir adrese taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullandığınız eklentileri düzenli olarak güncellemeniz ve DDOS ataklarına karşı koruması olan sunucularda sitenizi barındırmanız bir diğer güvenlik önlemidir.

Görsel Kullanımı

Blog yazılarınızı girerken mutlaka özgün veya özgünleştirilmiş resimler ekleyin. Yazınıza eklediğiniz resimler, kullanıcının sıkılmasını engelleyip yazının daha iyi anlaşılmasına katkı da bulunurken SEO açısından da sitenize değer katacaktır. Fakat resimleri eklerken, resmin daha hızlı yüklenebilmesi için bazı yazılımlar veya internet siteleri aracılığıyla resimlerinizin boyutunu sıkıştırabilirsiniz. Bu resmin daha hızlı yüklenerek kullanıcının bekleme süresini azaltacaktır. Buna ek olarak, kullandığınız görseller konuyla alakalı, yazdığınız yazının anlaşılmasını sağlayan ve yazıya katkıda bulunan resimler olmalıdır.

Eklenti Seçimi

WP panelinden internet sitenize bazı eklentiler eklerken, siteye eklenen gereksiz eklentilerin veritabanını olumsuz etkileyeceğini unutmamalısınız. Bu durumda, veritabanınızı gereksiz bilgilerle dolup taşar. Bu yüzden, sadece ihtiyacınız olan eklentileri kurmanız daha verimli olacaktır.

WordPress (WP) Güncellemeleri

WordPress geliştirici ekibi, her güncellemede mutlaka bir önceki sürüme göre yeni özellikler eklediği veya bazı sorunları düzelttiği için güncellemeleri zamanında yapın. Bu hem sitenizin güncelliği adına hem de yeni sürümde değişen veya eklenen özellikleri erken görmeniz adına fayda sağlar. Değişiklikleri erken fark ederseniz internet sitenizde bazı aksiyonları almanız için daha fazla vaktiniz olmuş olur.

WP

Yedekleme

WP sitenizi mutlaka düzenli aralıklarla yedeklemeniz gerekmektedir. Yedekleme işlemiyle internet sitenizin saldırı, yaptığınız yanlış bir değişikliğin tüm ayarları bozması vb. gibi durumlardan hasarsız çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yedeklemeyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu işlemler için geliştirilmiş WP eklentilerini kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Doğru Sayıda Kategori ve Etiket Kullanımı

Sitenizde kategori oluştururken ve blog yazılarınıza etiket girerken fazla aşırıya kaçmamanız yararınıza olacaktır. Fazla kategori kullanıcının aradığı şeyi kolayca bulmasına engel olurken, yazılarınızda aşırı etiket kullanımınız da arama motorları tarafından spam olarak değerlendirilebilir.

Analytics Kullanmak

İnternet sitenize mutlaka Google Analytics veya onunla aynı işlevi gören bir başka metrik ekleyin. Bu sayede, kullanıcılarınızın hangi içeriklerde daha fazla dolaştığını ve hangi kategorileri daha çok görüntülediğini analiz ederek içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Analytics kullanımının en önemli yanı size kullanıcılarınızı tanıma gibi bir fırsat sunmuş olmasıdır. Kullanıcılarınızı ve onların hareketlerini ne kadar başarılı analiz edersiniz, ileride oluşturacağınız içeriklerde de o kadar başarılı olursunuz.