Xammp Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

 • Sunucu
 • Veridyen
 • 3 ay önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Xammp Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

İnternet sitesi oluşturmak isteyenlerin önem vermesi gereken hususların başında sunucu seçimi geliyor. Bu noktada, Xammp; piyasada bulunan en iyi web sunuculardan birisi oluşuyla dikkat çekiyor. Yazımız sayesinde bu sunucu hakkındaki tüm gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Xammp Nedir?

Xammp; internet dünyasının en popüler sunucularından birisi! Bilhassa Php ile web uygulamaları geliştirilirken kullanılan bir web sunucu oluşuyla dikkat çekiyor. X ammp sayesinde web uygulamalarını lokalde çalıştırma şansını elde edersiniz. Bu sayede, yazmış olduğunuz uygulamaları yayınlamadan evvel test etme hakkına sahip olursunuz.

xampp

Siz de bu sunucuyu kullanmak istiyorsanız her şeyden önce işletim sisteminize uygun olan X ammp server versiyonunu indirmelisiniz. Ardından, kurulum aşamasına geçmelisiniz. Bu sunucuyu indirmek adına internette çeşitli seçenekleriniz bulunuyor.

Xammp Kurulumu Nasıl Yapılır?

 • Her şeyden önce, Xammp kurulumu yükleme sihirbazı ile işe başlamalısınız. Next’e tıklayarak devam etmeniz gerekiyor.
 • Ardından, karşınıza çıkan ekranda yüklemek istediğiniz componentlere karar vermelisiniz. Tüm componentler seçili haldeyken yine next’e tıklayarak kurulum aşamasına devam etmelisiniz.
 • Bir sonraki aşamada, uygulamayı yüklemek istediğiniz konumu belirtmeniz gerekiyor. İstediğiniz takdirde konumu varsayılan şeklinde belirleyebilirsiniz. Ardından, yine next’e tıklayarak kurulum aşamasına devam etmeniz gerekiyor. Fakat, istediğiniz takdirde konum belirtmeniz de mümkün!
 • Dördüncü etapta “Ready to Install” ekranı ile karşılaşacaksınız. Yine next’e tıklayarak X ammp kurulum aşamasını devam ettirmelisiniz.
 • Bir sonraki adımda, güvenlik duvarı uyarısı karşınıza gelecektir. Bir başka deyişle, burada güvenlik duvarı Apache için izin vermeniz isteniyor. İzin verme konusunda herhangi bir tereddütte bulunmanıza gerek yok! Sonuç olarak, next’e tıklayarak kurulum aşamasına devam edebilirsiniz.
 • Yukarıdaki adımla beraber X ammp kurulum süreci sonlanmış olur. Finish diyerek kurulumu sonlandırmalısınız.

Kurulumun sonlanması; her şeyin bittiği anlamına gelmiyor.

 • Apache ve MySQL’i başlattığınızda Xammp Control Panel ekranı ile karşılaşıyorsanız kurulumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, herhangi bir tarayıcıdan http://localhost.com adresine giderek apache server kurulumunun tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebilirsiniz.
Xammp Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
 • Yukarıdaki adrese gittiğiniz takdirde Welcome to Xammp for Windows 7.2.7 ekranı ile karşılaşmanız gerekir. Bu noktada, C:/xammp/htdocs klasörünün altındaki index.php isimli dosyayı silmelisiniz. Bu dosyayı sildiğiniz takdirde doğrudan proje dizini ile karşılaşma şansını elde edersiniz. Buna ek olarak, bu sunucuyu kullanıyorsanız Php projeleriniz htdocs klasörünün altında olmalıdır.
 • Yukarıdaki adımı birebir olarak gerçekleştirdiğiniz takdirde yani index.php isimli dosyayı sildiğiniz hallerde http://localhost adresine gittiğiniz zaman Index of ile başlayan bir sayfa ile karşılaşmalısınız.

Neden Xammp Kullanmalısınız?

Xammp kurulumu son derece basit! Hatta, birçok yönüyle 2000’li yıllardaki uygulama yükleme ve kurma hususlarına benziyor. Birçok kişinin aklında neden Xammp kullanmalıyım sorusu bulunuyor. X ammp sayesinde her şeyden önce internet siteniz için gerekli olan sunucu işlemlerini rahat bir şekilde yapma şansına erişirsiniz. Bir başka deyişle, bu işlemleri; evinizden veya ofisinizden yapma şansınız olacaktır. Bunun yanı sıra, Xammp WordPress kurulumu da son derece basittir. Bu yüzden, X ammp; kendi sitesini hazır şablondan hazırlayanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

X ammp; kendisini devamlı olarak geliştiren bir uygulama! Bilhassa acil durumlarda müdahale fırsatı tanıması ciddi bir avantaj! Örneğin, sitenizin hosting işlemleriyle ilgili ciddi bir sorun yaşadığınız takdirde sunucunuz üzerinden müdahalede bulunma şansına erişirsiniz. Bir başka deyişle, söz konusu problemi dakikalar içerisinde çözmüş olursunuz. Popüler marka ve işletmelerin en büyük korkularından birisi de internet sitelerinin bir süreliğine devre dışı kalmasıdır. Ancak, X ammp; bu soruna da çare buluyor. Sitelerin trafiği hiçbir zaman azalmıyor.