Yeni Nesil Domain Uzantıları Nelerdir?

 • Domain
 • Veridyen
 • 1 sene önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Yeni Nesil Domain Uzantıları Nelerdir?

Domain, bir diğer ismiyle alan adı; internet sitelerinin adresi olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle, domain sayesinde her bir internet sitesi özgün kimlik kazanır. Günümüzde en çok kullanılan alan adı uzantısı; com olarak bilinir. Bunun dışında, farklı alan adı uzantıları da mevcuttur. Yazımız sayesinde yeni nesil domain uzantıları hakkında bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

Yeni Nesil Domain Uzantıları Nelerdir?

Hangi Domain Uzantıları Tercih Ediliyor?

Daha önce de söylediğimiz gibi hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tercih edilen alan adı uzantısı; com’dur.  Ancak, bu uzantı ile tek veya iki kelimelik bir alan adı alabilmek her geçen gün zorlaşıyor. Bir başka deyişle, insanların farklı seçeneklere ihtiyacı oluyor. Yeni nesil domain uzantıları; tam olarak bu ihtiyaç doğrultusunda oluşturulmuştur.

Com ve net uzantıları ile alınabilecek alan adlarının azalması dolayısıyla yeni domain uzantılarının değerli hale geldiğini söyleyebiliriz. Yeni uzantıların kullanılmasıyla beraber her geçen gün piyasaya yenilikçi web adresleri çıkmaktadır.

Yeni Nesil Domain Uzantılarının Avantajları Nelerdir?

Com veya net gibi alan adı uzantılarının dışında ortaya farklı alan adı uzantılarının çıktığını söylemek gerekir. Yeni nesil alan adı uzantılarını farklı kılan çok sayıda detay vardır. Her şeyden önce, bu tür uzantıların sitenin içeriğiyle ilgili bilgi verdiği bilinir. Bir başka deyişle, sitenin ne olduğunu gösteren niteliktedirler. Aşağıdaki alan adı uzantılarının yeni nesil olarak gösterildiğini ifade edebiliriz.

 • .tech
 • .istanbul
 • .ist
 • .space
 • .yoga
 • .pizza
 • .cafe
 • .art
 • .store
 • .design

Görüldüğü üzere son derece yaratıcı alan adı uzantılarıdır. Bu noktada, sektörde yer alan rakiplerinden sıyrılarak öne çıkmak isteyenlerin bu alan adı uzantılarını tercih etmesi tavsiye edilir. Her birisi hem kişisel hem de kurumsal web siteleri için ideal özellikler taşır. Yeni nesil alan adı uzantılarının farklı bir avantajı daha vardır. Örneğin, herhangi bir alan adını almak isteyebilirsiniz. Fakat, söz konusu alan adını sizden önce davranarak satın almış farklı birisi olabilir. Bu noktada, .com ile biten herhangi bir alan adının yerine onun yeni nesil uzantılı versiyonunu alma şansına erişebilirsiniz. Bir başka deyişle, önemli bir alternatiften faydalanma şansına erişirsiniz.

Yeni Nesil Domain Uzantıları Nelerdir?

Yeni Nesil Domain Uzantılarının SEO Konusunda Avantajları Var Mıdır?

Yeni nesil alan adı uzantıları sayesinde SEO çalışmalarından daha çok verim alınır. Doğru bir şekilde SEO çalışması yapanlar için yeni nesil domain uzantılarının faydası çok fazla olacaktır. Alan adları ile ilgili olarak birtakım önyargıların varlığına rastlanır. Örneğin, birçok kişi, com dışındaki alan adı uzantılarının işlevsiz olduğunu düşünür. Hatta, bu tür alan adı uzantılarının SEO çalışmalarına olumsuz etkisinin olduğu iddia edilir. Ancak, yeni nesil domain uzantılarının böyle bir özelliği yoktur.

Alphabet; Google sitesi olarak bilinir. Bu site; abc.xyz domainini kullanır. Bir başka deyişle, bizzat Google bünyesindeki bir sitenin yeni nesil alan adı uzantılarına destek verdiğini söylemek mümkündür. Bu gelişme; farklı web site sahiplerini de yeni nesil alan adı uzantısı kullanma konusunda cesaretlendirir.

Yeni Nesil Domain Uzantıları Nelerdir?

SEO; en popüler pazarlama stratejisi olarak dikkat çeker. İnternet sitelerinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Ancak, SEO çalışmalarının başarılı olup olmayacağını belirleyen çok sayıda etmen vardır. Çünkü, Google; arama sonuçlarını farklı algoritmaları kullanarak oluşturur. Bu yüzden, internet sitesi sahiplerinin SEO sırasında birden çok taktiğe başvurması gereklidir.

SEO dostu bir alan adı uzantısı seçmek önemlidir. Bu noktada, yeni nesil domain uzantılarının SEO dostu olduğu bilinmelidir. Bir başka deyişle, SEO konusunda da ciddi avantaj sağlarlar.