Youtube Kanalı Açmak İsteyen İşletmeler Neler Yapmalı?

Youtube Kanalı Açmak İsteyen İşletmeler Neler Yapmalı?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini dijital pazarlamanın aldığını söyleyebiliriz. İşletmeler; geçmişte olduğu gibi pazarlama konusunda alternatifsiz değildir. Özellikle sosyal medya üzerinden başarılı pazarlama faaliyetleri yapılabilir.

Youtube; 2000’li yıllardan bu yana hayatımızda yer alan bir site! Herkesin ihtiyacına uygun içeriklerin yer aldığı Youtube; her geçen gün daha da popüler oluyor. Youtube’a yüklenen videolar sayesinde para kazanma imkanı dahi var! Bunun yanı sıra, işletmeler; Youtube sayesinde reklam yapma ayrıcalığına sahiptir.

Youtube Kanalı Açmak İsteyen İşletmeler Neler Yapmalı?

İşletme İçin Youtube Kanalı Açmak Mümkün Mü?

Küçük, orta veya büyük her işletmenin Youtube kanalı açması son derece kolaydır. Yalnızca birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Bunun yanı sıra, Youtube kanalı açmanın ücretsiz olduğunu da eklemek gerekir. Ancak, Youtube kanalı üzerinden mevcut veya potansiyel müşterileriyle iletişime geçmek isteyen işletmelerin bilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bir başka deyişle, işletmeye özgü bir Youtube kanalı açmak için çaba sarf etmek şarttır.

Youtube; her yaştan insanın kullandığı bir sitedir. Milyarlarca insan her gün Youtube’da video izler. Bu noktada, Youtube’un etkisinden faydalanmak gerekir. Youtube sayesinde işletmeyi ön plana çıkarmak mümkündür. Müşterilerle ve hedef kitlesiyle iletişim kurmak adına Youtube’u doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Youtube videoları sayesinde ürün ve hizmetin özellikleri ve değeri hakkında müşterilere net bilgiler verilir. Bunun yanı sıra, müşteriler satın alma davranışına yönlendirilirler.

Youtube Kanalı Açmak İsteyen İşletmeler Neler Yapmalı?

Youtube iş kanalında vlog yayınlayarak popüler olmak önem taşır. Vlog’lar sayesinde izleyicilere işletmenin günlük hayatında nasıl bir sürecin içerisinde olduğu anlatılır. Kişisel oluşuyla öne çıkan vlog’lar; müşterilerin markayla bağ kurmasını sağlar. Buna ek olarak, işletmenin tanıtımını yapmak adına vlog dışında farklı seçeneklerden de faydalanılır. Röportajlar başta olmak üzere canlı soru – cevap etkinlikleri, internet seminerleri, ofis turları, ürün demoları ve görüşler – incelemeler gibi videolar sayesinde potansiyel müşterilerle en iyi şekilde iletişim kurulur.

İşletme Youtube kanalı; 2020’li yılların en büyük gereksinimleri arasında bulunur. Ancak, ilginç ve heyecan verici türden video içeriklerine yer verilmelidir. Bu sayede, hem mevcut müşterilerin ilgisi canlı tutulur hem de yepyeni müşterilerin işletmeyi tercih etmesinin önü açılır.

İşletme İçin Profesyonel Youtube Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Youtube kanalı oluşturmak son derece zahmetsizdir. Bunun için ilk olarak Google hesabı oluşturulmalıdır. Bir başka deyişle, işletmeye özel bir Google hesabı oluşturarak bu sürece başlanabilir. Bu noktada, işletme sahibinin kendi kişisel Google hesabını kullanması tavsiye edilmez. İşletmeye özgü bir Google hesabının ardından sırada Youtube hesabı oluşturmak vardır. Bu işlem için ilk olarak Youtube ziyaret edilmelidir. Sitenin ana sayfasının en üst köşesinde yer alan profil sekmesine tıklanmalıdır. Açılan menüdeki kanal oluştur kısmı tercih edilmelidir. Ardından, özel bir ad kullanma seçeneği ile işleme devam edilmelidir. Bu sayede, marka adını ve işletme logosunu kullanmak mümkün hale gelir. Bir sonraki aşamada, Youtube kanal adı seçilmelidir. Bu noktada, Youtube kanal adının aynı zamanda işletme adı olması gerekir.

İşletme için oluşturulan Youtube hesabı; özgün ve dikkat çekici olmalıdır. Bu sayede, işletmenin çevrimiçi ortamda tutarlı olmasının önü açılır. Ayrıca, müşteriler; Youtube kanalını rahat bir şekilde bulabilirler. Kanal adının girilmesinin ardından oluştur kısmına tıklanarak süreç tamamlanmalıdır.

Youtube Kanalı Açmak İsteyen İşletmeler Neler Yapmalı?

Youtube kanalının oluşturulması ile tüm süreç bitmiyor. Kanalın en iyi şekilde tanıtılması gerekiyor. Bunun için ilk olarak Youtube kanalı özelleştirilmelidir. Kanal fotoğrafı eklenmelidir. Müşterilerin ilgisini çekecek türden videolar kanalda yer almalıdır. Ayrıca, videolar arama için optimize edilmelidir.