Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Potansiyel müşterilerin yüksek dönüşümünü ve artan satış fırsatlarını arayan profesyonel bir web sitesi oluştururken hangi unsurların kaçırılmaması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturmak, şirketiniz için dijital bir vitrinin ötesine geçiyor. Bugün bu ziyaret kanalına sahip olmak ve bu alanı ürün ve hizmetlerinizin doğrudan satıcısı olarak görmemek, yeni tüketicileri kucaklama ve ticari faaliyetlerinizde daha fazla sonuç alma şansını kaybetmek demektir.

Yani, bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra, potansiyel müşteri dönüşüm oranı yüksek olan sayfalar arıyorsanız size yardımcı olacaktır.

Basit bir amaç gibi görünen bu işlem, aslında hazır tarifi olmayan bir işlemdir. Yeni web sitenize sahip olmadan veya herhangi bir değişiklik yapmadan önce markanızın, faaliyet gösterdiği pazarın, ulaşmak istediğiniz kişiliklerin ve ICP’nin eksiksiz bir analizini yapın.

Bunun nedeni, şirketinizin ziyaretçiyi, bu kişiyi bir müşteri adayına dönüştürmek, bir fırsat belirlemek ve muhtemelen satış ekibiniz için bir artış elde etmek için dönüşüm hunisinden yönlendireceği web sitesi aracılığıyla olmasıdır.

Ancak, web sitesinde yer aldığında, şirketinizin dijital pazarlama ve dönüşüm stratejilerinde başarı şansını büyük ölçüde artıran bazı unsurlar vardır. Bu resmi tam olarak anladığınızda, dönüşüm hedeflerinize ulaşmanın daha kolay olacağını garanti ediyoruz.

İşletmeniz için yüksek dönüşüm sağlayan bir web sitesi sağlamak için bu unsurların neler olduğunu bilmek ister misiniz?

 • Web siteniz için kısa, yazması kolay alan adı
 • Kişiliğiniz için anahtar sözcükler arayın

Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Web sitesi

Marka bilinci oluşturma CTA: web sitenizde harekete geçmek için kullanılmaktadır.

Kullanılabilirlik: web sitenizin hızlı ve duyarlı olması gerekir

Sosyal kanıt: şirketinizin çalışmalarını doğrulamanın zamanı geldi

Hali hazırda bir web siteniz varsa veya bunun önemini anlamışsanız, daha fazla satış yapmak ve daha fazla satış fırsatına sahip olmak için ilk adım atılmış demektir. Ancak, pek çok web sitesi bu tür sonuçlar veren stratejilerle oluşturulmaz. Gerçek şu ki, müşterinin satın alma yolculuğunu düşünen unsurlar eksiktir.

Web siteniz için kısa ve yazması kolay alan adı

Web sitenizin etki alanı sizin dijital adresinizdir, yani “ www.evdenevenakliyat.com ” buna örnek gösterilebilir. Bu, müşterinin markanızla dijital olarak yapacağı ilk temastır. Bu nedenle kısa ve kolay yazılmalıdır.

Alan adınızın olumlu ve kullanıcı taleplerine uygun olmasını sağlamaya yönelik bazı iyi uygulamalar:

Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Yalnızca bir kelime içeren veya mümkün olduğunca az öğe içeren alanları seçin

Alan adınız ne kadar küçük olursa, kaydetmeniz o kadar kolay olur. Birçok şirket, daha iyi olduğuna inanarak adı, soyadı ve sloganı olan alan adları arar, ancak sonuç, anlaşılması zor çok uzun bir URL’dir. Alıştırma yapın: Birine siteniz hakkında konuştuğunuzda, o kişi adı nasıl yeniden üreteceğini, nasıl yazacağını tam olarak biliyor mu?

Alan adınızı müşterilerinize ve arkadaşlarınıza defalarca tekrarlamak zorunda kalıyorsanız, bu, gözden geçirmek için iyi bir zaman olabilir. “Güzel” bir alan adına sahip olmanın çok ötesinde, bu SEO stratejinizin bir parçasıdır ve Google’daki sıralamanızda fark yaratabilir.

Web sitenizin alan adını mobil uyumlu hale getirin

Etki alanınızı yazmak ve konuşmak ne kadar kolaysa, o kadar iyidir. Birçok arama şu anda bir cep telefonu kullanılarak veya sesle yapılmaktadır. Yine diğer dillerde çok uzun veya çok fazla kelime içeren domainler yer kaybeder.

Test yapın: sesli arama yapmayı deneyin ve sitenizi bulun.

Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Hali hazırda kayıtlı olan alan adlarına göz atın

Gelecekte şirketiniz için yasal sorunlardan kaçınmak adına hangi alan adlarının zaten kayıtlı olduğunu bilmek önemlidir. Benzer etki alanlarını aramaya da değer.

Kişisel arama anahtar kelimeleriniz

Google arama sıralamasında en iyi sonuçlar almanız için anahtar kelime metrikleriniz oldukça önemlidir.

Ayrıca, kişiliğinizin aramaları nasıl gerçekleştirdiğini ve yanıt olarak ne tür içerik sunduğunuzu analiz ederek sitenizin anahtar kelime araştırmasını derinlemesine incelemeniz gerekir. Yüksek dönüşüm sağlayan siteler hiçbir şüpheye yer bırakmaz: Sitenize erişen hedef kitlenin sitenizin doğru yerde olduğundan emin olması gerekir.

Tüm süreç oldukça karmaşıktır ve çok sakin bir şekilde yapılmalıdır. Ubbersugest , SEMRush veya kendi Google Trends gibi araçları kullanmak , kendi segmentindeki anahtar kelimeleri eşleştirmenin iyi bir yoludur.

Burada ayrıca ICP’nizi (İdeal Müşteri Profili), müşterilerinizin dertlerini, markanızın girdiği pazarı, arama hacmini, firmanızın dijital pazarlama stratejisini de düşünmek gerekiyor.

Web sitenizdeki içerik ve içindeki anahtar kelimeler, kişiliğinizi ve ICP’nizi dönüşüme yönlendiren unsurlardır.

Bu nedenle, bir anahtar kelime haritası ile bir sonraki adım, tüm bu kelimeleri akıllıca web sitenizin içeriğine entegre etmektir. Tüm bunlar, şirketinizin müşterilerine ne sunduğuna, çözdüğü sorunlara odaklanır.

Şirketinizin bir blogu varsa, makalelerinizi yazarken bunun da dikkate alınması gerekir. Bu arada, sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olan ve piyasa otoritenizi artıran eylem türüdür.

Web sitenizin görsel kimliği

Bu, bir web sitesi oluştururken genellikle dikkate alınan tek unsur güzel görünüp görünmediğidir.

Web sitenizin görsel kimliği, markanıza uygun olmalı, ne yaptığını ve amacını pazarın ve müşterilerinin önünde yansıtmalıdır. Web siteniz modern, güzel olmalı. Bu nedenle, geliştirirken, kullanılacak renkler, öğeler ve görseller hakkında dikkatlice düşünün. Ancak, estetiğin ötesine geçin. Web sitenizin markası, oluşturduğunuz dönüşümlerle de bağlantılıdır. Yine, kişiliğiniz gerçekten dönüşüm sağlayan bir site oluşturmak için onun hakkında bildiğiniz her şeyi kullanarak sürecin merkezinde olmalıdır.

Resimler, çizimler, simgeler, renkler: tüm metni web sitenizden kaldırmayı deneyin. Kişiliğinizin ve ICP’nizin oraya yansıdığını görüyor musunuz?

Şimdi, okumanın akıcı olmasını sağlamak için içerik ve tasarımı birleştirmenin zamanı geldi. Web sitenizin, birçok kişinin şirketinizin varlığını keşfetmesi için bir kapı olabileceğini anlayın.

Markanızın bu dönüşümü gerçekleştirmek için tek şansı varsa bu süreçte görsel kimliğiniz büyük önem taşır.

Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Web sitenizde daha fazla eylem oluşturmak için CTA’lar

CTA’lar (Harekete Geçirici Mesaj) bir web sitesinde tüm farkı yaratır. Yüksek dönüşüm oranından bahsettiğimizde CTA’lar bu sürecin anahtarıdır. Ancak, diğer Gelen Pazarlama stratejilerinin iyi sonuçlar üretmesini sağlamak için web sitenizde dönüşümler oluşturmak için bu aracı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Öncelikle, web sitenizde CTA’ları aşağıdaki gibi yerlerde nerede kullanacağınızı çok iyi araştırmanız gerekir:

 • Sayfanın en üstünde
 • içerik boyunca
 • Pop-up’larda

Web sitenizde CTA oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da satış hunisinin aşamalarıdır (üst, orta ve alt).

Ayrıca, her bir CTA’da kullanılan aramaların ve dönüştürme talimatlarının (ücretsiz deneme, doğrudan iletişim, satın alma vb.) Her CTA bir tekliftir, bu nedenle içeriğiniz boyunca en iyi teklifleri sunduğunuzdan emin olun.

Yüksek dönüşüm sağlayan CTA’lar için, site genelinde daha fazla CTA’nız varsa oranlarınızın daha iyi olacağı fikrinden uzaklaşın. Bu, şirketlerin daha fazla dönüşüm sağlamak istediklerinde yaptıkları yaygın bir hatadır. Buradaki miktar kalite anlamına gelmez.

Daha iyi dönüşümler için bu dönüşümlerin nasıl oluşturulduğunu inceleyin. Hangi bilgileri istiyorsunuz? Soru miktarında daha özlü olmaya ve satış ekibine daha fazla veri derinliğine sahip müşteri adayları sunmaya değer mi?

Sadece dönüşümleri basitleştirmek farklı bir rahatsızlık yaratabilir: daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olmak, ancak satış ekibine yüksek miktarda ıskarta ile büyük miktarda potansiyel müşteri teslim edilir.

Bu nedenle, kişiliğinizi ve ICP’nizi tekrar getirmeye ve satış ekibiyle stratejik olarak düşünmeye değer: Bunun bir satış fırsatı olması için hangi bilgiler gerekli? Hangi bilgiler bize kimi istediğimizi ve kime hizmet etmek istemediğimizi söyler?

Örneğin, birçok şirket ICP’lerini büyüklüklerine göre böler. Reklam, ticari ekip tarafından karşılanacak ICP’de tanımlanan hedeflere uymadığı için birçok müşteri adayını atar. “Şirketinizde kaç çalışan çalışıyor?” gibi basit bir dönüşüm sorusu. Bu analizi, sitenizin tüm sayfalarında aynı ağırlıkta değil, ayrı ayrı yapın. Her CTA’nın huni alt kısmında olması gerekmez, ancak bunlar daha iyi site dönüşümlerinin anahtarıdır.

Dijital pazarlama stratejilerinde LGPD’yi vurgulamakta fayda var. Müşteri adaylarını ve iletişim bilgilerini yakalarken bunun farkında olmayı unutmayın.

Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Kullanılabilirlik: Web sitenizin hızlı ve duyarlı olması gerekir

Gerçek şu ki, Google her cihazda en iyi içeriği en iyi şekilde sunan siteleri tercih ediyor. Bu, bu uyarlamanın web sitenizin sayfalarına gelen organik trafiğin artmasını garanti ettiği anlamına gelir.

Ancak hepsi bu kadar değil, optimize edilmiş ve kullanılabilir bir web sitesine sahip olmak için daha birçok neden var:

 1. Kullanıcı deneyimini iyileştirin
 2. Sayfa yükleme hızını artırır
 3. Herhangi bir işlem yapmadan sitenizden ayrılan kullanıcıların oranını düşürür.
 4. Satış sayısını artırır
 5. Potansiyel müşteri dönüşümlerinin sayısını artırır
 6. Web sitenizi herhangi bir tarayıcıdan ve diğer ekranlardan erişilebilir hale getirir

İnternet erişimi artık sadece bilgisayarlardan ibaret değil. Kullanıcıyı ve web sitenize erişmek için tüm olasılıkları düşünmek, kullanılabilirliğini ve sonuç olarak çok sayıda olası satış dönüşümünü sağlamak için çok önemlidir.

Unutmayın: Olumlu kullanıcı deneyiminiz, satış ekibinizin işinizi yerden kaldırmak için yeterli fırsata sahip olmasını sağlamanın kapısıdır.

Sosyal kanıt: şirketinizin çalışmalarını doğrulamanın zamanı geldi.

Yüksek dönüşüm sağlayan bir site oluşturmak için sayfalarınıza sosyal kanıt dediğimiz şeyi eklemeniz gerekir.

Sosyal kanıtınızda getirilen veriler, büyük ölçüde kişiliğinize ve şirketinizin faaliyet gösterdiği pazara bağlıdır. Bu aşamada vurgulanması ilginç olabilecek şeyleri analiz etmek gerekir.

Müşteri referanslarınız son derece geçerlidir ve bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde şirketinize çok şey katar. Bu tür içerikler yapılan işi doğrular ve ziyaretçinin markanıza güvenmesini sağlar, bu da bu kişiyi lidere dönüştürme şansını çok daha fazla artırır.

Burada, sosyal kanıtın yakın bir arkadaştan gelen bir belirti gibi olduğunu söylemek isteriz. Bir şirket hakkında konuştuğunu gördüğünüzde veya duyduğunuzda bir şirkete çok daha kolay güvenmiyor musunuz?

Diğer alıcıları veya müşterileri işletmeniz hakkında konuşurken gören ziyaretçileriniz de öyle. Bu ziyaretçinin dönüşüm sağlama şansı artar.

Yüksek Dönüşümlü Bir Web Sitesi İçin 6 Temel Unsur

Çözüm

Etkili bir dijital pazarlama stratejisi, tüm bu unsurları içeren bir web sitesine sahip olmalıdır. Bu sayede yüksek dönüşüm oranlarına sahip olmanın garantisi çok daha fazladır. Çok daha fazla satmanın yolu budur.

Uzmanlardan oluşan bir ekip markanızı ve sizin dijital pazarlama yoluyla daha satış için en iyi strateji geliştirmek için çalışmaktadır pazarın tamamını analiz eder. Kaliteli web siteleri oluşturmak karmaşıktır. Bu nedenle, satış fırsatları yaratırken konuyu anlayan kişilerin olması fark yaratır. Bu gibi konularda uzman kişilerden destek alarak kaliteli web sayfaları oluşturmak ve sonrasında dönüşüm yakalamak için yukarıdaki anlatılanları uygulamak size başarı olarak geri dönecektir.