WordPress nedir ve nerede kullanılır?

WordPress Nedir?

WordPress, bir içerik yönetim sistemidir (cms - content management system).

İçindekiler

 1. WordPress Nedir?
 2. WordPress ile Ne Tür Siteler Yapılabilir?
 3. WordPress Hosting Nedir?
 4. WordPress Hosting Hizmetlerimizde Neler Farklı?

Dünya genelinde milyonlarca web sitesi WordPress altyapısıyla yayın yapmaktadır. WordPress’in ilk duyurulduğu zamanlarda kullanım amacı bir blog sayfası oluşturmaktı. Fakat esnek yapısı ve geliştirilebilirliği nedeniyle günümüzde e-ticaret ve kurumsal web sitelerin alt yapısında da WordPress’in yaygın kullanıldığını görmekteyiz.

WordPress ile dakikalar içerisinde bir web sitesi oluşturabilmek, teknik bilgi gerektirmemesi dünya genelinde bu kadar tercih sebebi olması durumunu açıklıyor. Durum böyle olunca, WordPress odaklı birçok ürün ve hizmet modelleri ortaya çıktı.

Bunlardan başlıcaları bildiğiniz üzere; wordpress temaları, wordpress eklentileri, wordpress hosting hizmetleri.

Wordpress ile Ne Tür Siteler Yapılabilir?

Wordpress ile; blog sayfaları, kişisel portfolyo siteleri, kurumsal siteler, e-ticaret siteleri, bilgi bankası sayfaları, hastane ve sağlık web siteleri, avukat web siteleri ve diğer aklınıza gelebilecek her çeşit web siteleri yapabilmek mümkün.

Wordpress Hosting Nedir

Wordpress Hosting Nedir?

Wordpress esnek ve geliştirilebilir bir yapıda olduğundan ilk kurulum halinde bile oldukça fazla sistem kaynağı tüketen ve ağır çalışan bir yazılımdır. Eklenen temalar, eklentiler ve web siteleri gezen ziyaretçiler, bot trafiği vb. durumlar Wordpress web sitelerinin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Her ne kadar eklentilerle optimize edilse de, belirli bir süreden sonra Wordpress web sitelerine özel çözümler gerekmektedir.

Wordpress hosting hizmetleri aslında birer linux web hosting hizmetidir lakin Wordpress’in performanslı çalışabileceği şekilde konfigüre edilmişlerdir. Örneğin bu optimizasyon çalışmaları arasında wordpress hosting sunucularında Litespeed altyapısı kullanmak ve LSCACHE özelliğini devreye almak. Tabii, sadece bu çalışmalar LSCACHE özelliği ile sınırlı değil; gzip, brotli gibi ek özellikler, sunucuya gelecek trafiğin hesaplanması ve çeşitli litespeed, php modifikasyonları da bunlar arasında yer almaktadır.

Wordpress hosting hizmetlerinde, özellikle anlık daha fazla cpu/ram kullanım imkanı bulunan hosting paketleri SSD diskli sunucular üzerinden sunulmaktadır.

Wordpress Hosting Hizmeti Avantajları

Wordpress Hosting Hizmetlerimizde Neler Farklı?

 • Wordpress sitelerin kullanacağını düşündüğümüz cpu ve ram bellek miktarına uygun paketlerimiz mevcut.
 • Dosya adedi (inode) değerleri ortalama bir wordpress web sitesinin kullanacağı değerlerin çok üzerinde.
 • Halihazırda tüm paketlerimizde Litespeed kullanmaktayız, wordpress hosting hizmetlerimizde ise + LSCACHE desteği de bulunmakta.
 • xmlrpc.php ve wp-login.php dosyalarına gelen zararlı trafiği süzen özel firewall kurallarımız mevcut.
 • Sunucularımızda güncel PHP versiyonu ve Wordpress ile en uyumlu, performanslı MySQL sürümü mevcut.
 • Uptime oranımız yüksek. Herhangi bir network veya donanım sorunu yaşanmaması için 7/24 monitörleme yapan ekibimiz ve ekipmanlarımız mevcut.
 • Teknik destek ekibimiz, teknik destek hizmetleri koşullarında zorunlu olmadığı halde Wordpress web siteleriniz hakkında teknik bilgiye sahip oldukları için sizi doğru bilgiye yönlendirir veya inisiyatif kullanarak yardımcı olabilir.
 • Wordpress hosting hizmetlerimizde tek tıkla güncel wordpress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.