cPanel'de Yeniden Yönlendirme Eklemek

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde cPanel'de yer alan Yeniden Yönlendirmeler bölümünün ne işe yaradığı, 301 veya 302 ile HTTP yönlendirme işleminin cPanel üzerinden nasıl yapılabileceği ile ilgili bilgilere yer verdik.

  Giriş

  Yeniden Yönlendirmeler; web sitenin bir sayfasının, bir bölümünün veya tamamının farklı bir sayfaya veya web sitesine yönlenmesini sağlamak için kullanılan bir arayüzdür. Aslında, .htaccess dosyasına komut ekleyerek ya da bir PHP dosyasının içerisinden header kodu ekleyerek yapabildiğiniz yazılımsal işlemleri basitleştirmek için mevcuttur.

  Örneğin; web sitenizde abc isminde bir ürün var ve artık bu ürünü yayınlamak istemiyorsunuz, muadili bir ürüne yönlendirmek istiyorsunuz. abc ürün sayfasını silmeniz de Google tarafından olumsuz algılanıcak ve sıralamadaki yerini kaybedecek. Bu durumda, o ürün sayfasına gelenleri muadili yeni ürünü göstermek isterseniz bir yönlendirici kullanmalısınız.

  http://www.alanadiniz.com/abc.html

  bunun adresin yerine;

  http://www.alanadiniz.com/abc-plus.html

  sayfasına yönlenecekler.

  Gereksinimler

  • Alan adınızın isim sunucuları hosting hesabınıza yönlü olmalıdır.
  • Bir veya daha fazla yönlendirici oluşturabileceğiniz bir web hosting paketiniz olmalıdır.

  Adım 1 - cPanel'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile cPanel'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /cpanel yazarsanız veya :2082 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/cpanel veya veridyen.info:2082

  Adres satırında kullanılan cpanel.veridyen.info cPanel giriş adresi örnektir.

  Adım 2 - Yeniden yönlendirmeler bağlantısına tıklayın

  Etki Alanları sekmesi altında yer alan Yeniden yönlendirmeler bağlantısına tıklayın. Dilerseniz arama kısmına da yönlendirmeler yazıp aratabilirsiniz. Eğer cPanel'i İngilizce kullanıyorsanız Redirects olarak yer alır.

  Adım 3 - Yönlendirmeyi tanımlayın

  Yeniden yönlendirme ekle başlığı altında yer alan formda birtakım seçenekler var. Yönlendirmenizi nasıl yapmak istediğinize göre değişkenlik gösterir.

  Tip; Yönlendirme kalıcı veya geçici yapılacağını belirler. 301 seçeneği kalıcı yönlendirme seçeneğidir. SEO amaçlı yönlendirmelerde özellikle tercih edilir. 302 seçeneği geçici yönlendirme seçeneğidir.

  İkinci menü; bu kısımda hangi web sitenizden yönlendirme yapmak istediğinizi seçmeniz gerekmektedir.

  Üçüncü metin alanı; eğer ki herhangi bir alt sayfadan yönlendirme yapmak isterseniz örneğin sadece abc.html sayfası yönlendirmek isterseniz bu alana girmeniz gerekmektedir.

  Dördüncü metin alanı; yönlenmenin yapılacağı web siteyi ve/veya alt sayfayı gireceğiniz alandır.

  Beşinci seçenekler alanı; bu alanda www ile birlikte veya www olmadan yönlendirme yapabileceğinizi seçebileceğiniz alandır.

  https://www.veridyen.com yazan kısmı yönlendirmek istediğiniz web siteye göre belirleyin.

  Sonuç

  Başarılı şeklinde bir bilgilendirme mesajı görüyorsanız yönlendiriciniz sorunsuz şekilde eklenmiştir. Ekleme işleminin ardından eski adrese web tarayıcınız üzerinden giriş yapmayı deneyerek yönlenip yönlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

  Dipnot: Yeniden Yönlendirme hosting paketlerimizin detay sayfalarında Yönlendirici olarak geçer. cPanel'de Türkçe kullanıyorsanız Yeniden Yönlendirmeler, İngilizce kullanıyorsanız Redirects olarak geçer. Biz eğitseli hazırlarken cPanel'i baz aldık.

  27 Şubat 2021, 15:04 tarihinde güncellendi.