cPanel'de Alt Etki Alanı (Subdomain) Eklemek

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde cPanel'de yer alan Alt Etki Alanları bölümünün ne işe yaradığı ve web hosting hesabına yeni bir alt alan adını (subdomain) nasıl tanımlayabileceğiniz ile ilgili bilgilere yer verdik.

  Giriş

  Web siteniz için bir alt alan adı (subdomain) eklemek istiyorsanız cPanel'de Alt Etki Alanları bölümünden tanımlayabilirsiniz.

  Alt etki alanları bölümünden ekleyeceğiniz alt alan adları; mevcut hosting hizmetiniz içerisinde farklı bir dizin altında çalışarak, aynı hosting hizmetinin sistem kaynaklarını ortak kullanarak web sitenizin alt alan adını internette yayınlamanızı sağlar.

  Örneğin, kurumsal web siteniz içerisinde bir blog sayfası yapmak istiyorsunuz ve bu sayfayı da blog.alanadiniz.com şeklinde yayınlamak istiyorsunuz veya e-ticaret sayfası yapmak istiyorsunuz ve bu sayfayı da magaza.alanadiniz.com şeklinde yayınlamak istiyorsunuz. Bu işlemleri Alt Etki Alanları bölümünden yapmanız gerekir.

  Gereksinimler

  • Alan adınızın isim sunucuları hosting hesabınıza yönlü olmalıdır.
  • Bir veya daha fazla alt alan adı oluşturabileceğiniz bir web hosting paketiniz olmalıdır.

  Adım 1 - cPanel'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile cPanel'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /cpanel yazarsanız veya :2082 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/cpanel veya veridyen.info:2082

  Adres satırında kullanılan cpanel.veridyen.info cPanel giriş adresi örnektir.

  Adım 2 - Alt Etki Alanları bağlantısına tıklayın

  Etki Alanları sekmesi altında yer alan Alt Etki Alanları bağlantısına tıklayın. Dilerseniz arama kısmına da Alt Etki Alanları yazıp aratabilirsiniz. Eğer cPanel'i İngilizce kullanıyorsanız Subdomains olarak yer alır.

  Adım 3 - Alt alan adınızı ve dizini belirleyin

  Bir Alt Etki Alanı Oluştur başlığı altında yer alan formda alt alan adınızı, ana alan adınızı ve çalışacağı dizini girebileceğiniz metin alanları yer alır. Burada sadece alt alan adınızı yazmanız yeterli. Diğer metin alanları sizin yazacağınız alt alan adına göre otomatik olarak doldurulacaktır. Fakat, arzu ederseniz farklı bir dizin yazabilir veya hosting hesabınız içerisinde bulunan farklı ana alan adını seçebilirsiniz.

  blog yazan kısmı istediğiniz alt alan adına göre belirleyiniz.

  Sonuç

  Başarılı: “blog.alanadiniz.com” oluşturuldu şeklinde bir bilgilendirme mesajı görüyorsanız alt alan adınız başarılı bir şekilde web hosting hesabınıza tanımlanmıştır. Eğer herhangi bir hata mesajı ile karşılaşıyorsanız teknik destek ekibimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

  Eğer alan adınızın isim sunucuları hosting hesabınıza yönlü değilse veya Cloudflare gibi harici bir DNS servisi kullanıyorsanız, hosting hesabınızın IP adresini kullanarak A tipi DNS kaydı oluşturmadığınız sürece alt etki alanınıza erişim sağlanamaz. Eğer hosting hesabınıza yönlüyse alt alan adınızı oluşturmanızı takiben 15 dakika - 4 saat içerisinde alt alan adınız dünyanın herhangi bir lokasyonundan ulaşılabilir olacaktır.

  Dipnot: Alt Etki Alanı hosting paketlerimizin detay sayfalarında Alt Alan Adı olarak geçer. cPanel'de Türkçe kullanıyorsanız Alt Etki Alanları, İngilizce kullanıyorsanız Subdomains olarak geçer. Biz eğitseli hazırlarken cPanel'i baz aldık.

  27 Şubat 2021, 15:00 tarihinde güncellendi.