cPanel'de Eklenti Etki Alanı (Addon Domain) Eklemek

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde cPanel'de yer alan Eklenti Etki Alanı bölümünün ne işe yaradığı ve web hosting hesabına yeni bir alan adını nasıl tanımlayabileceğiniz ile ilgili bilgilere yer verdik.

  Giriş

  Web hosting türü bir hizmet kullanıyorsanız ve birden fazla web sitesi ekleyebileceğiniz bir hosting paketi kullanıyorsanız, diğer web sitelerinizi cPanel'de Eklenti Etki Alanları bölümünden tanımlayabilirsiniz.

  Eklenti etki alanları bölümünden ekleyeceğiniz web siteleri; mevcut hosting hizmetiniz içerisinde farklı bir dizin altında çalışarak, aynı hosting hizmetinin sistem kaynaklarını ortak kullanarak web sitenizi internette yayınlamanızı sağlar.

  Gereksinimler

  • Alan adınızın isim sunucuları hosting hesabınıza yönlü olmalıdır.
  • Birden fazla web site barındırabileceğiniz bir web hosting paketiniz olmalıdır.

  Adım 1 - cPanel'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile cPanel'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /cpanel yazarsanız veya :2082 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/cpanel veya veridyen.info:2082

  Adres satırında kullanılan cpanel.veridyen.info cPanel giriş adresi örnektir.

  Adım 2 - Eklenti Etki Alanları bağlantısına tıklayın

  Etki Alanları sekmesi altında yer alan Eklenti Etki Alanları bağlantısına tıklayın. Dilerseniz arama kısmına da Eklenti Etki Alanları yazıp aratabilirsiniz. Eğer cPanel'i İngilizce kullanıyorsanız Addon Domains olarak yer alır.

  Adım 3 - Alan adınızı ve dizini belirleyin

  Bir Eklenti Etki Alanını Oluştur başlığı altında yer alan formda alan adınızı ve çalışacağı dizini girebileceğiniz metin alanları yer alır. Burada sadece alan adınızı yazmanız yeterli. Diğer metin alanları sizin yazacağınız alan adına göre otomatik olarak doldurulacaktır. Fakat, arzu ederseniz farklı bir dizin yazabilirsiniz.

  alanadiniz.com ve alanadiniz yazan kısımları eklemek istediğiniz web siteye göre belirleyiniz.

  Sonuç

  Eklenti etki alanı “alanadiniz.com” oluşturuldu şeklinde bir bilgilendirme mesajı görüyorsanız alan adınız başarılı bir şekilde web hosting hesabınıza tanımlanmıştır. Eğer herhangi bir hata mesajı ile karşılaşıyorsanız teknik destek ekibimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

  Alan adınızın isim sunucularını yönlendirmenizi takiben 1-24 saat içerisinde web siteniz dünyanın herhangi bir lokasyonundan ulaşılabilir olacaktır.

  Dipnot: Eklenti Etki Alanı hosting paketlerimizin detay sayfalarında Ek Alan Adı olarak geçer. cPanel'de Türkçe kullanıyorsanız Eklenti Etki Alanları, İngilizce kullanıyorsanız Addon Domains olarak geçer. Biz eğitseli hazırlarken cPanel'i baz aldık.

  27 Şubat 2021, 15:00 tarihinde güncellendi.