cPanel'de Email Hesabı Şifresi Değiştirmek

Utku Gedik Software Engineer

  Bu eğitselde cPanel üzerinde email hesabını şifresini değiştirme ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.

  Giriş

  Email adreslerinizin şifrelerini herhangi bir güvenlik sorununa karşı belirli periyotlarda güncellemenizi öneririz. Bu eğitselimizde cPanel üzerinde güçlü ve güvenli yeni bir şifre belirlemek için bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağız.

  Gereksinimler

  • cPanel'de tanımlı en az 1 email adresiniz olmalıdır.

  Adım 1 - cPanel'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile cPanel'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /cpanel yazarsanız veya :2082 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/cpanel veya veridyen.info:2082

  Adres satırında kullanılan cpanel.veridyen.info cPanel giriş adresi örnektir.

  Adım 2 - E-Posta hesapları sayfasını açın

  E-Posta sekmesi altında yer alan E-posta hesapları bağlantısına tıklayın. Dilerseniz arama kısmına da Posta yazıp aratabilirsiniz. Eğer cPanel'i İngilizce kullanıyorsanız Email Accounts olarak yer almaktadır.

  Adım 3 - Şifresini değiştirmek istediğiniz hesabı seçin

  Bu alanda size ait olan E-Posta hesaplarını göreceksiniz. Şifresini değiştirmek istediğiniz E-Posta hesabının sağındaki Yönet butonuna tıklayın.

  Adım 4 - Güçlü bir şifre belirleyin

  Yeni Şifre alanına yeni şifrenizi yazın. Yazdığınız şifrenin ne kadar güçlü olduğunu alt kısımdaki 5 tane barın kaç tanesinin renk değiştirdiğine bakarak anlayabilirsiniz. Dilerseniz Oluştur butonuna tıklayarak sistemin sizin için oluşturduğu güçlü şifreyi de kullanabilirsiniz. Oluştur butonunun yanındaki ok işaretine basarak sistemin oluşturacağı şifreyi özelleştirebilir, şifre oluştuktan sonra da göz simgesine tıklayarak oluşan şifreyi görebilirsiniz.

  Adım 5 - İşlemleri tamamlayın

  Yeni şifrenizi belirledikten sonra Update Email Settings butonuna tıklayın. Butona bastıktan sonra yeni şifreniz yukarıda Yeni şifre alanında yazan şifre olucaktır.

  Sonuç

  Anlatılan işlemleri sırasıyla yaptığınız da seçtiğiniz E-Posta adresinin şifresi başarıyla değişmiş olacaktır. Artık yeni şifreniz ile E-Posta adresinize kolaylıkla girebilirsiniz.

  Dipnot: Yeni şifreniz en az 5 karakterden oluşmalı ve güçlü olmalıdır. Eğer bu değerleri karşılamıyor ise sistem size uyarı verecektir ve şifrenizi değiştirmenize izin vermeyecektir. Yeni Şifre alanının altındaki 5 tane barın rengi yeşile döndüğünde şifrenizi değiştirebilirsiniz.

  27 Şubat 2021, 15:14 tarihinde güncellendi.