cPanel'de Rumuz (Alias) Eklemek

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde cPanel'de yer alan Rumuzlar bölümünün ne işe yaradığı ve doğru kullanım şekli ile ilgili bilgilere yer verdik.

  Giriş

  cPanel'in rumuzlar özelliği basitçe; alanadiniz.com şeklinde bir websiteniz var ise alanadiniz.net ve alanadiniz.org şeklinde rumuz olarak eklediğiniz her website de aynı içeriği göstermenizi bir nevi kopyalarını oluşturmanızı sağlar.

  Bir yönlendirici gibi düşünülebilir, lakin 301 veya 302 HTTP kodları ile yapılan bir yönlendirme yoktur. alanadiniz.net ve alanadiniz.org adresleri de gerçek birer site gibi davranır. Google bot'ları bu sayfalara girdiği zaman ana sitenizi indekslediği gibi indeksler.

  Eğer ihtiyacınız olan alanadiniz.net ve alanadiniz.org şeklinde ki diğer web sitelerinizi ana web sitenize direkt olarak yönlendirmek ise cPanel'de Yeniden Yönlendirme Eklemek başlıklı eğitselimize bakabilirsiniz.

  Gereksinimler

  • Alan adınızın isim sunucuları hosting hesabınıza yönlü olmalıdır.
  • Bir veya daha fazla eş alan adı oluşturabileceğiniz bir web hosting paketiniz olmalıdır.

  Adım 1 - cPanel'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile cPanel'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /cpanel yazarsanız veya :2082 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/cpanel veya veridyen.info:2082

  Adres satırında kullanılan cpanel.veridyen.info cPanel giriş adresi örnektir.

  Adım 2 - Rumuzlar bağlantısına tıklayın

  Etki Alanları sekmesi altında yer alan Rumuzlar bağlantısına tıklayın. Dilerseniz arama kısmına da Rumuzlar yazıp aratabilirsiniz. Eğer cPanel'i İngilizce kullanıyorsanız Aliases olarak yer alır.

  Adım 3 - Alan adınızı belirleyin

  Yeni Bir Rumuz Oluştur başlığı altında yer alan formda tek bir metin alanı yer alır, buraya sadece eş alan adınızı yazmanız yeterli.

  alanadiniz.net yazan kısımları eklemek istediğiniz web siteye göre belirleyiniz.

  Sonuç

  "alanadiniz.net" rumuzunu başarılı bir şekilde oluşturdunuz şeklinde bir bilgilendirme mesajı görüyorsanız eş alan adınız başarılı bir şekilde web hosting hesabınıza tanımlanmıştır. Eğer herhangi bir hata mesajı ile karşılaşıyorsanız teknik destek ekibimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

  Alan adınızın isim sunucularını yönlendirmenizi takiben 1-24 saat içerisinde web siteniz dünyanın herhangi bir lokasyonundan ulaşılabilir olacaktır.

  Oluşturduğunuz eş alan adının doğru şekilde çalıştığını teyit etmek için websiteye girdiğinizde ana sitenizin kopyasını görmeniz gerekmektedir. Eğer farklılıklar görüyorsanız veya hata görüyorsanız yazılımınız bu çalışma mantığına uygun olmayabilir.

  Dipnot: Rumuz hosting paketlerimizin detay sayfalarında Eş Alan Adı olarak geçer. cPanel'de Türkçe kullanıyorsanız Rumuzlar, İngilizce kullanıyorsanız Aliases olarak geçer. Biz eğitseli hazırlarken cPanel'i baz aldık.

  27 Şubat 2021, 15:16 tarihinde güncellendi.