WordPress 404 Hatası Nedeniyle Aşırı CPU Sorunu

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselimizde WordPress web sitelerinde 404 hatalarının yarattığı aşırı cpu (işlemci) ve ram bellek kullanımı sorununa çözüm önerilerimizi paylaştık.

  Giriş

  Websitelerinin performansı ve hızlı açılması bizim için önceliğimiz olduğu için WordPress ile hazırlanmış websitelerine, çekirdek dosyalarının aşırı cpu (işlemci) ve ram bellek kullanması nedeniyle optimizasyon çalışmaları yapıyoruz. Fakat, bazı zamanlarda ne çalışma yapılırsa yapılsın, sonuçlar tam istediğimiz gibi olmuyor.

  7 gün 24 saat monitörlediğimiz web hosting sunucularında fark ettiğimiz önemli konulardan biri zararlı bot trafiği, diğeri ise bu zararlı bot trafiği ya da herhangi bir arama motorunda indekslenip kalmış eski medya dosyaları (jpg, png, gif gibi) için gelen isteklerin yarattığı işlem yükü.

  Problem

  WordPress, kalıcı bağlantı ayarları ve htaccess kullanımı nedeniyle tüm istekleri index.php dosyasına yönlendirmektedir. Durum böyle olunca, website üzerinde dosya veya klasör olarak bulunmayan herhangi bir isteği kendi yanıt vermeye çalışmaktadır. Eskiden varolan ve sildiğiniz bir resim dosyasına bir istek gönderildiğinde, WordPress bu dosya yok şeklinde bir yanıt döndürmek zorunda ve bunu yaparken birçok SQL sorgusu ile birlikte PHP kodları da çalıştırmaktadır. Sadece bu dosya yok şeklinde bir yanıt döndürmek için bile ciddi işlemci ve ram bellek kullandığı için websiteye giren diğer ziyaretçilerin veya yararlı bot trafiğinin kaynaklarını da tüketmekte ve bazı zamanlarda da websiteyi yavaşlatmaktadır.

  Çözüm

  Öncelikle websitemize basit bir şekilde 404.html sayfası oluşturalım. Aşağıdaki HTML kodlarıyla bir 404.html sayfası oluşturabilirsiniz.

  Sizin için CodePen'de güzel ve minimal bir 404.html sayfası tasarımı bulduk.

  Ardından .htaccess dosyamızın en üstüne aşağıdaki kodları ekleyelim.

  Farklı uzantılarda sürekli varolmayan istekler almaya devam ediyorsanız 5. satırı kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Birden fazla uzantı eklemek ve ayırmak için | işareti kullanınız.

  Sonuç

  Bu işlemleri gerçekleştirmenizin ardından zararlı veya yararlı bot trafiği ya da direkt gelen varolmayan sayfalarınız nedeniyle aşırı cpu (işlemci) ve ram bellek tüketiminden korunmuş olacaksınız.

  10 Temmuz 2021, 12:51 tarihinde güncellendi.