WordPress Şifre Sıfırlama

İsmail Özkan Sistem Yöneticisi

  Bu eğitselimizde unutulan WordPress şifresi nasıl sıfırlanır? wordpress şifremi nasıl sıfırlarım? gibi sorulara yanıt verdik.

  Problem

  WordPress admin giriş şifrenizi unutmuş olabilir veya hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu tür durumda admin paneline erişim sağlamadan şifre değişikliği yapabileceğiniz iki yöntem bulunuyor. Her iki yöntemi de aşağıda sırası ile iletiyorum.

  Çözüm

  1 - E-Posta Yolu İle

  WordPress Şifre değiştirme yollarından birisi, admin giriş sayfanıza giriş yaptığınızda, formun hemen altında ki "Parolanızı mı unuttunuz?" butonudur. Bu buton ile şifrenizi sıfırlamak adına e-posta adresinize istekte bulunabilir ve işlem sağlayabilirsiniz.

  Dipnot: WordPress admin e-posta adresiniz ile şifrenizi sıfırlayabilmeniz için öncelikle SMTP ayarlarınızı yapmış olmalısınız, aksi durumda şifre sıfırlama isteği gelen kutunuza ulaşmayacaktır. SMTP ayarlarınızı ise, WordPress SMTP Eklentisini Yapılandırmak makalemize gözatarak sağlayabilirsiniz.

  2 - PhpMyAdmin Üzerinden Şifre Değiştirmek

  Veritabanı üzerinden şifrenizi sıfırlayabilmeniz için, öncelikle hangi veritabanını kullandığınızı tespit etmeniz gerekiyor.

  Hangi Veritabanını Kullanıyorum?

  Hangi veritabanını kullandığınızı öğrenmek için, FTP üzerinden sırası ile public_html, wp-config.php dosyasını açınız.

  İlgili dosya içerisinde, websitenizin kullanmış olduğu veritabanı, kullanıcı adı ve şifreleri yer almaktadır. Buradan DB_NAME kısmında yazan ise, kullanılan veritabanı adıdır.

  Veritabanınızı öğrendiğinize göre, değiştirmek adına işlemlere geçelim. Öncelikle cPanel girişi yapmanız gerekiyor. cPanel bilgileriniz ile giriş yaptıysanız, phpMyAdmin sayfasına giriş yapmanız gerekiyor.

  İlgili sayfaya giriş sağladığınızda kullanılan veritabanlarını görebilirsiniz. Websitenizin kullanmış olduğunu veritabanını açmanız ve users tablosuna giriş yapmanız gerekiyor. Genelde wp_users olarak adlandırılır ve ön ekini değiştirdiyseniz, önek_users olarak adlandırılır.

  Şifresini değiştirmek istediğinin kullanıcı için düzenle butonuna tıklayınız. Açılan sayfada, user_pass adında bir satır bulunuyor. Bu satırın değerine $P$BTq0dPmP/Bki4FgKBASZBdah3rs1.T. yazarak git butonuna tıklamanız halinde, wordpress şifreniz admin123a olarak değişecektir.

  Şifrenizi güncelledikten sonra, admin panelinize giriş yaparak şifrenizi tekrardan düzenleyebilirsiniz.

  Dipnot: Şifrenizi güçlü en az 8 en fazla 16 karakterden oluşan, harf, rakam ve özel karakter karışık bir şifre olarak belirlemenizi öneririz. Aksi halde, bruteforce ataklarında şifrenizin tespit edilmesi ve sitenizin güvenlik sorunu yaşaması muhtemeldir.

  10 Temmuz 2021, 12:56 tarihinde güncellendi.