WordPress Varsayılan Htaccess Dosyası

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde WordPress websitelerinin alt sayfalarında yaşanan erişim problemlerine ve kayıp htaccess dosyalarını yeniden oluşturmak için gerekli htaccess dosyası ile ilgili bilgilere yer verdik.

  Problem

  WordPress web sitelerinde kimi zamanlarda yüklenen bir eklenti, değişen bir tema veya yapılan bir güncelleme işlemi esnasında ya da WordPress web sitesi taşıma esnasında .htaccess dosyası ile alakalı sorun yaşanabiliyor. Örneğin, web sitenizde kalıcı bağlantı ayarları özel ise alt sayfalara girmek istediğinizde (yazı, kategori, etiket vb.) 404 Not Found sayfası ile karşılaşabiliyorsunuz.

  Bu gibi erişim sorunları kalıcı bağlantı ayarlarınızın özel olmasından ve .htaccess dosyanızın kayıp, eksik veya hatalı olmasından kaynaklanıyor.

  Çözüm

  Aşağıda yer alan kodları kullanarak yeni bir .htaccess dosyası oluşturmanız veya mevcut .htaccess dosyasındaki tüm kodları silerek aşağıda yer alan kodları yazmanız yeterli.

  İlgili .htaccess dosyasını FTP veya hosting kontrol paneli (cPanel, Plesk vb.) üzerinden yükleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.

  İpucu: Eğer mevcut .htaccess dosyasınız varsa ve göremiyorsanız ya da oluşturduğunuz .htaccess dosyası görünmüyorsa; FTP programınızın ya da Dosya Yöneticisinin (File Manager) "Gizli Dosyaları Göster" özelliğini açınız.

  27 Şubat 2021, 15:00 tarihinde güncellendi.